Andrzej Gościniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Gościniak
Data i miejsce urodzenia 16 listopada 1941
Rybnik
Przewodniczący sejmiku śląskiego
Okres od 14 listopada 2011
do 1 grudnia 2014
Przynależność polityczna Platforma Obywatelska
Poprzednik Bogusław Śmigielski
Następca Grzegorz Wolnik

Andrzej Jerzy Gościniak (ur. 16 listopada 1941 w Rybniku[1]) – polski samorządowiec, od 2011 do 2014 przewodniczący sejmiku śląskiego IV kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku[2]. Studiował następnie na Politechnice Śląskiej (studiów nie ukończył)[1]. Był działaczem Zrzeszenia Studentów Polskich, zasiadał we władzach lokalnych i krajowych tej organizacji. Pracował na kierowniczych stanowiskach w spółdzielniach pracy, był zatrudniony w hali widowiskowej Spodek, pełnił funkcję zastępcy dyrektora Biura Studiów i Projektów Komunikacji w Katowicach. W latach 90. zawodowo związany z Filharmonią Śląską[2], później przeszedł na emeryturę[1].

W 1997 bezskutecznie kandydował do Sejmu z ramienia Unii Prawicy Rzeczypospolitej[3]. Był jednym z założycieli Związku Górnośląskiego w Siemianowicach Śląskich, a także współtwórcą miejskich struktur Platformy Obywatelskiej[2]. W wyborach samorządowych w 2002 (z ramienia Echa Siemianowic)[4] i w 2006 (z listy PO)[5] był wybierany w skład rady miejskiej. W 2006 bez powodzenia ubiegał się również o stanowisko prezydenta Siemianowic Śląskich, objął natomiast funkcję przewodniczącego rady miejskiej V kadencji. Cztery lata później został wybrany do sejmiku śląskiego IV kadencji[6]. Był jego wiceprzewodniczącym, zaś 14 listopada 2011 zastąpił Bogusława Śmigielskiego (wybranego do Senatu) na urzędzie przewodniczącego[7]. W 2014 nie uzyskał reelekcji w wyborach do sejmiku. W 2015 z listy Platformy Obywatelskiej bezskutecznie kandydował do Sejmu[8], objął następnie zwolniony mandat w sejmiku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]