Andrzej Jarmakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Jarmakowski
Data i miejsce urodzenia 21 października 1953
Gdańsk
Zawód historyk, redaktor naczelny portalu ProgressForPoland.com
Miejsce zamieszkania Chicago
Narodowość polska
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Andrzej Tadeusz Jarmakowski (ur. 21 października 1953 w Gdańsku) – polski historyk, działacz gdańskiej "Solidarności" okresu PRL, członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Ruchu Młodej Polski Aleksandra Halla.

Działalność opozycyjna[edytuj | edytuj kod]

Magister historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Członek ROPCiO[1] i RMP. Uczestnik niezależnego ruchu wydawniczego, publicysta pisma drugiego obiegu – "Bratniaka". Poza zasięgiem cenzury, we współpracy z Arkadiuszem Rybickim, wydał 2 prace poświęcone historii Kościoła katolickiego w Gdańsku i Gdyni.

Jako członek gdańskiej NSZZ "Solidarność" pełnił wiele związkowych funkcji:

 • kierownik działu zarządów regionalnych,
 • kierownik biura organizacyjnego I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność",
 • wicedyrektor biura krajowego NSZZ "Solidarność".

Podczas stanu wojennego internowany w Strzebielinku, w tej samej celi co Lech Kaczyński i Henryk Jagiełło.

Na emigracji[edytuj | edytuj kod]

Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych (członek Komitetu Wykonawczego Ruchu Społeczno-Politycznego "Pomost" i członek redakcji miesięcznika o tym samym tytule[1][2]; wieloletni redaktor naczelny nieistniejącego już Dziennika Chicagowskiego).Obecnie redaktor naczelny portalu ProgressForPoland.com.

Jeden z 6 świadków w procesie przeciwko reżimowi Wojciecha Jaruzelskiego, jaki toczył się w Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie.

W 2006 otrzymał dokument Instytutu Pamięci Narodowej potwierdzający jego status pokrzywdzonego. Materiały opisujące jego opozycyjną przeszłość odebrał w jego imieniu pełnomocnik dr Sławomir Cenckiewicz.

Przez wiele lat zajmował się badaniem biznesowych powiązań Edwarda Mazura, a po wskazaniu go w jednym ze swoich artykułów jako zleceniodawcy zabójstwa Marka Papały, został jednym z trzech pozwanych wówczas przez Mazura o zniesławienie[3][4][5].

W lutym 2009 tygodnik Polityka, powołując się m.in. na Andrzeja Jarmakowskiego, pisał o długach, jakie minister sprawiedliwości Andrzej Czuma miał mieć wobec amerykańskich banków oraz osób prywatnych. Minister te zarzuty stanowczo odpierał[6].

W maju 2009 media ogłosiły, że Andrzej Jarmakowski pozwał Andrzeja Czumę o ochronę dóbr osobistych, a tygodnik "Polityka" zapowiedział, że Andrzej Czuma będzie zmuszony przeprosić Jarmakowskiego za wskazanie go jako Tajnego Współpracownika SB. W kwietniu 2014 roku sąd prawomocnie oddalił pozew Jarmakowskiego[7].

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 21 września 2009, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[8][9][10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Portal Informacyjny Chicago | Informacje z Chicago | Informacje z USA | Wiadomości Polonijne - Fakty Chicago, www.faktychicago.com [dostęp 2017-11-21].
 2. krynski inv
 3. USA: Mazur na wolności: pierwsze słowa, pierwsze reakcje, www.money.pl [dostęp 2017-11-21] (pol.).
 4. Ponosi więzienny drelich co najmniej trzy tygodnie - Wiadomości i informacje z kraju - wydarzenia, komentarze dziennik.pl, www.dziennik.pl [dostęp 2017-12-02].
 5. Expatpol Webmail :: Witamy w Expatpol Webmail, expatpol.com [dostęp 2017-11-21].
 6. Strona główna - Informacyjna Agencja Radiowa - polskieradio.pl, www.polskieradio.pl [dostęp 2017-11-21].
 7. Publicznie dostępny wyrok Sądu Okręgowego dla m. st. Warszawy, sygn. IV C 195/12
 8. M.P. z 2010 r. nr 27, poz. 291 – pkt 54.
 9. Ordery z okazji Jubileuszu 30-lecia powołania Ruchu Młodej Polski. prezydent.pl, 27 września 2009. [dostęp 6 maja 2010].
 10. Redakcja Progress for Poland

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]