Andrzej Jarmakowski
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie |
historyk, redaktor naczelny portalu ProgressForPoland.com |
Miejsce zamieszkania | |
Narodowość |
polska |
Odznaczenia | |
Andrzej Tadeusz Jarmakowski (ur. 21 października 1953 w Gdańsku) – polski historyk, działacz gdańskiej „Solidarności” okresu PRL, członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Ruchu Młodej Polski Aleksandra Halla.
Działalność opozycyjna
[edytuj | edytuj kod]Magister historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Członek ROPCiO[1] i RMP. Uczestnik niezależnego ruchu wydawniczego, publicysta pisma drugiego obiegu – „Bratniaka”. Poza zasięgiem cenzury, we współpracy z Arkadiuszem Rybickim, wydał 2 prace poświęcone historii Kościoła katolickiego w Gdańsku i Gdyni.
Jako członek gdańskiej NSZZ „Solidarność” pełnił wiele związkowych funkcji:
- kierownik działu zarządów regionalnych,
- kierownik biura organizacyjnego I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”,
- wicedyrektor biura krajowego NSZZ „Solidarność”.
Podczas stanu wojennego internowany w Strzebielinku, w tej samej celi co Lech Kaczyński i Henryk Jagiełło.
Na emigracji
[edytuj | edytuj kod]Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych (członek Komitetu Wykonawczego Ruchu Społeczno-Politycznego „Pomost” i członek redakcji miesięcznika o tym samym tytule[1][2]; wieloletni redaktor naczelny nieistniejącego już Dziennika Chicagowskiego). Obecnie redaktor naczelny portalu ProgressForPoland.com.
Jeden z 6 świadków w procesie przeciwko reżimowi Wojciecha Jaruzelskiego, jaki toczył się w Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie.
W 2006 otrzymał dokument Instytutu Pamięci Narodowej potwierdzający jego status pokrzywdzonego. Materiały opisujące jego opozycyjną przeszłość odebrał w jego imieniu pełnomocnik dr Sławomir Cenckiewicz.
Przez wiele lat zajmował się badaniem biznesowych powiązań Edwarda Mazura, a po wskazaniu go w jednym ze swoich artykułów jako zleceniodawcy zabójstwa Marka Papały, został jednym z trzech pozwanych wówczas przez Mazura o zniesławienie[3][4].
W lutym 2009 tygodnik Polityka, powołując się m.in. na Andrzeja Jarmakowskiego, pisał o długach, jakie minister sprawiedliwości Andrzej Czuma miał mieć wobec amerykańskich banków oraz osób prywatnych. Minister te zarzuty stanowczo odpierał[5].
W maju 2009 media ogłosiły, że Andrzej Jarmakowski pozwał Andrzeja Czumę o ochronę dóbr osobistych, a tygodnik „Polityka” zapowiedział, że Andrzej Czuma będzie zmuszony przeprosić Jarmakowskiego za wskazanie go jako Tajnego Współpracownika SB. W kwietniu 2014 roku sąd prawomocnie oddalił pozew Jarmakowskiego[6].
Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 21 września 2009, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[7][8].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Bolesław Śliwicki , Jak to Czumie z Jarmakowskim bywało, a Niesiołowskiego przybyło [online], Fakty Chicago, 11 lutego 2009 [zarchiwizowane z adresu 2009-02-17] .
- ↑ Krynski, Jan Magnus Papers, 1966–1984 [online], Central Connecticut State University [zarchiwizowane z adresu 2006-09-11] (ang.).
- ↑ USA: Mazur na wolności: pierwsze słowa, pierwsze reakcje [online], Money.pl, 21 lipca 2007 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-18] (pol.).
- ↑ Ekstradycja Edwarda Mazura pod znakiem zapytania [online], Expatpol.com, 11 marca 2005 [zarchiwizowane z adresu 2012-07-23] .
- ↑ Goście Jedynki. Bogdan Borusewicz [online], PolskieRadio.pl, 12 lutego 2009 [zarchiwizowane z adresu 2009-02-15] .
- ↑ Publicznie dostępny wyrok Sądu Okręgowego dla m. st. Warszawy, sygn. IV C 195/12.
- ↑ M.P. z 2010 r. nr 27, poz. 291 – pkt 54.
- ↑ Ordery z okazji Jubileuszu 30-lecia powołania Ruchu Młodej Polski [online], Prezydent.pl, 27 września 2009 [dostęp 2010-05-06] [zarchiwizowane z adresu 2009-09-30] .
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Tatiana Kotasińska , Wywiad z Andrzejem Jarmakowskim [online], Magazyn Polonia, 17 sierpnia 2009 .
- Andrzej Jarmakowski [online], Progress For Poland [zarchiwizowane z adresu 2010-07-03] .
- Działacze polonijni w Stanach Zjednoczonych
- Działacze Ruchu Młodej Polski
- Działacze ROPCiO
- Internowani w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 1981–1982
- Dziennikarze związani z Gdańskiem
- Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (III Rzeczpospolita)
- Polscy historycy
- Urodzeni w 1953
- Ludzie urodzeni w Gdańsku