Andrzej Jaroszewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Jaroszewicz
Ilustracja
Państwo

 Polska

Data i miejsce urodzenia

7 października 1946
Warszawa

Sukcesy

36. Rajd Polski
Rajd Warszawski w 1975

Andrzej Jaroszewicz (ur. 7 października 1946 w Warszawie) – polski kierowca rajdowy, syn premiera Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Piotra Jaroszewicza[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Miał pięć lat, gdy 15 lipca 1952 w Sopocie zmarła jego matka porucznik 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego Oksana Jaroszewiczowa, z d. Stefurak. Kiedy ojciec ożenił się w grudniu 1955 z Alicją Solską, opuścił Anin i zamieszkał w Straszynie na Kaszubach. Zdał egzamin maturalny w LO w Pruszczu Gdańskim i został immatrykulowany na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zamieszkał w Warszawie. Za udział w wydarzeniach marcowych 1968 został relegowany z wydziału prawa UW oraz otrzymał powołanie do odbycia czynnej służby wojskowej w Oleśnicy oraz Legnicy.

W latach 70. był dyrektorem Ośrodka Badawczo-Rozwojowego (OBR) FSO oraz dyrektorem naczelnym Centrali Eksportu Wewnętrznego Motoimpex. Do końca 1981 studiował zaocznie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.

Po wprowadzeniu 13. grudnia 1981 stanu wojennego ojciec Piotr Jaroszewicz został aresztowany w Aninie przez funkcjonaruszy BOR-u oraz internowany do grudnia 1982 w Głębokim k. Drawska. Aby uniknąć internowania Andrzej Jaroszewicz schronił się w Trójmieście.

Zwycięzca (pilot Ryszard Żyszkowski) Rajdu Warszawskiego w 1975 i 36. Rajdu Polski (również z Ryszardem Żyszkowskim) w 1976 r.

W styczniu 2005 w jednej z łódzkich restauracji Andrzej Jaroszewicz został bezpodstawnie oraz brutalnie ujęty przez pięciu zamaskowanych ludzi uzbrojonch w broń gazową i granaty hukowo-błyskowe. Nagraną dla potrzeb telewizji TVN akcję wyemitowano w programie „Detektyw“. W 2015 Sąd Apelacyjny w Łodzi prawomocnym wyrokiem uznał aresztowanie za bezprawne i nakazał zapłatę 100.000 zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych podczas zatrzymania[2].

Ordery i odznaczenia (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Jaroszewicz został odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalami „Za wybitne osiągnięcia sportowe“, Odznaką „Zasłużony Mistrz Sportu“, Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju“, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[3].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Jaroszewicz był pierwowzorem postaci Ekstra-Mocnego w serialu Dom w reżyserii Jana Łomnickiego. Rolę tę grał Maciej Kozłowski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ''Andrzej Jaroszewicz: Rajdowa legenda'', www.topgear.com.pl, 28 maja 2012 [zarchiwizowane z adresu 2014-06-22].
  2. Sąd: Krzysztof Rutkowski ma zapłacić za akcję przed kamerami TVN. wyborcza.pl, 11 grudnia 2015. [dostęp 2023-08-01].
  3. Czerwony-Książe. Księgarnia internetowa PWN, 2020. [dostęp 2023-08-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]