Andrzej Karpiński (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Karpiński
Ilustracja
Andrzej Karpiński, Poznań 2013
Data i miejsce urodzenia 1963
Piła
Instrumenty aerograf, pędzel, ołówek, programy graficzne, perkusja, mini klawiatury, wokal, fortepian, komputer, przedmioty
Gatunki airbrush, grafika wektorowa, grafika pikselowa, rock awangardowy, improwizacja, muzyka elektroniczna
Zawód plastyk, muzyk
Aktywność od 1980

Andrzej Karpiński (ur. 1963 w Pile) – polski artysta wielowątkowy, tworzący na polu plastycznym i muzycznym.

Plastyk: malarz teatralny, ilustrator, instruktor aeorografu, grafik komputerowy, autor wielu publikacji na temat airbrush. Wypowiada się w obszarze; od obrazów i ilustracji swoich tekstów, poprzez malarstwo hiperrealistyczno-surrealistyczne, do grafiki komputerowej i reklamowego malarstwa komercyjnego. Eksperymentuje w zakresie chemii lakierniczej łączonej z techniką airbrush. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Malarz teatralny w Operze Poznańskiej. Praktykant aerografu nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech. Założyciel jednej z pierwszych, polskich pracowni aerografu Airbrush & Design – Karpiński. Uczestnik branżowych wystaw krajowych i zagranicznych. Kuriozum w twórczości plastycznej artysty była w roku 2007 współpraca z dr. hab. Pawłem Kabacikiem i opracowanie aerografem anten zainstalowanych przez NASA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej[1] oraz opracowanie logotypów i grafiki wektorowej dla Sułtana Omanu[2].

Muzyk: głównie perkusista posługujący się wieloma instrumentami, głosem i współczesną elektroniką. Fanatyk miniaturowych klawiatur. Kompozytor, improwizator, autor tekstów. Okazjonalnie pianista, gitarzysta, realizator dźwięku. Współzałożyciel zespołów Sten[3] i Socrealizm. Założyciel jednego z pierwszych, polskich zespołów awangardy rockowej REPORTAŻ. Autor projektów muzycznych i duetów eksperymentalnych; Pogady, Pogofonic[4] , Bezsensory. Wypowiada się w obszarze; od muzyki improwizowanej, poprzez zaangażowane społecznie utwory aranżowane, do muzyki ilustracyjnej, słuchowisk radiowych i filmu. Eksperymentuje w zakresie redukcji instrumentarium do głosu i klasycznej perkusji. Na twórczość muzyczną Andrzeja Karpińskiego największy wpływ miała współpraca z Lechem Jankowskim, Arnoldem Dąbrowskim i Chrisem Cutlerem[5].

Artysta od 1983 r. współpracuje muzycznie i plastycznie z żoną Marzeną Karpińską.

malarstwo 1990–2000[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kosmiczne_Zlecenie (pol.). www.airbrush.com.pl.
  2. Rodzynki_Sułtańskie_z_Krainy_Nafty (pol.). www.airbrush.com.pl.
  3. Punkrock_na_dwie_perkusje (pol.). www.bootleg.fora.pl.
  4. Pogofonic (pol.). www.wprost.pl.
  5. Operacja_Media (pol.). www.reportaz.com.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]