Andrzej Karpiński (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Karpiński
Ilustracja
Andrzej Karpiński, Poznań 2019
Data i miejsce urodzenia

1963
Piła

Instrumenty

aerograf, pędzel, ołówek, programy graficzne, perkusja, mini klawiatury, wokal, fortepian, komputer, przedmioty

Gatunki

airbrush, grafika wektorowa, grafika pikselowa, rock awangardowy, improwizacja, muzyka elektroniczna

Zawód

plastyk, muzyk

Aktywność

od 1980

Wydawnictwo

Tonpress, ARS2, ReR Megacorp, Cuneiform,

Zespoły
Reportaż, Pogofonic, SOC, Sten

Andrzej Karpiński (ur. 1963 w Pile) – polski artysta wielowątkowy[1], tworzący na polu plastycznym i muzycznym. Od 1983 r. współpracuje muzycznie i plastycznie z żoną Marzeną Karpińską.

Plastyk[edytuj | edytuj kod]

Malarz teatralny, ilustrator, instruktor Aerografu, grafik komputerowy, autor wielu publikacji na temat techniki airbrush. Wypowiada się w obszarze od obrazów i ilustracji swoich tekstów, poprzez malarstwo hiperrealistyczno-surrealistyczne, do grafiki komputerowej i reklamowego malarstwa komercyjnego. Eksperymentuje w zakresie chemii lakierniczej łączonej z techniką aerografu. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Malarz teatralny w Operze Poznańskiej. Praktykant aerografu nad Jeziorem Bodeńskim w Niemczech. Założyciel jednej z pierwszych, polskich pracowni aerografu Airbrush & Design – Karpiński. Uczestnik branżowych wystaw krajowych i zagranicznych. Ewenementem w twórczości plastycznej artysty była w roku 2007 współpraca z dr. hab. Pawłem Kabacikiem i opracowanie aerografem anten zainstalowanych przez NASA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej[2] oraz opracowanie logotypów i grafiki wektorowej dla Sułtana Omanu[3].

Muzyk[edytuj | edytuj kod]

Perkusista posługujący się wieloma instrumentami, głosem i współczesną elektroniką. Kompozytor, improwizator, autor tekstów. Okazjonalnie pianista, gitarzysta, realizator dźwięku. Współzałożyciel zespołów Sten[4] i SOC. Założyciel jednego z pierwszych, polskich zespołów awangardy rockowej Reportaż. Autor projektów muzycznych i duetów eksperymentalnych: Pogady, Pogofonic[5], Bezsensory. Wypowiada się w obszarze od muzyki improwizowanej, poprzez zaangażowane społecznie utwory aranżowane, do muzyki ilustracyjnej, słuchowisk radiowych i filmu. Eksperymentuje w zakresie redukcji instrumentarium do głosu i klasycznej perkusji. Na twórczość muzyczną Andrzeja Karpińskiego największy wpływ miała współpraca z Lechem Jankowskim, Arnoldem Dąbrowskim i Chrisem Cutlerem[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej_Karpiński_Magazyn-Twórczy-Polska-Canada. www.polskacanada.com. [dostęp 2015-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-17)]. (pol.).
  2. Kosmiczne_Zlecenie. www.airbrush.com.pl. [dostęp 2018-10-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-19)]. (pol.).
  3. Rodzynki_Sułtańskie_z_Krainy_Nafty. www.airbrush.com.pl. [dostęp 2018-10-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-19)]. (pol.).
  4. Punkrock_na_dwie_perkusje. www.bootleg.fora.pl. (pol.).
  5. Pogofonic. www.wprost.pl. [dostęp 2014-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-11)]. (pol.).
  6. Operacja_Media. www.reportaz.com. [dostęp 2014-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-11)]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]