Andrzej Kołakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Kołakowski
Ilustracja
Andrzej Kołakowski podczas występu w Szczecinie, 1 sierpnia 2010
Data i miejsce urodzenia 12 sierpnia 1964
Międzyrzecz
Zawód pedagog, pieśniarz, publicysta, nauczyciel akademicki
Małżeństwo Anna Kołakowska
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Andrzej Kołakowski (ur. 12 sierpnia 1964 w Międzyrzeczu) – polski działacz opozycyjny w okresie PRL, pieśniarz, poeta, pedagog, publicysta, nauczyciel akademicki.

Życiorys[edytuj]

Ukończył pedagogikę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, studiował tam w latach 1983-1989, w 2006 obronił pracę doktorską na temat "System instytucjonalnej opieki całkowitej nad dzieckiem w Polsce w latach 1945-1956 i jego realizacja w domach dziecka w województwie gdańskim". Mieszka w Gdańsku. Pracował jako wychowawca i katecheta w Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Gdańsku. Od 2006 jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego. Publikował felietony i artykuły historyczne w "Naszym Dzienniku". Napisał i wydał drukiem kilka książek z zakresu historii wychowania w Polsce.

W latach 80. działał w organizacjach opozycyjnych. Uczestniczył w proteście głodowym w Kościele Narodzenia NMP w Krakowie. Zajmował się drukiem i kolportażem pism podziemnych. Zorganizował kilka demonstracji antykomunistycznych w Międzyrzeczu i Lublinie.

Od wielu lat koncertuje wykonując swoje piosenki o tematyce historyczno-religijno-społeczno-politycznej, przy akompaniamencie gitary. Pierwszy sukces to II nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Hybrydach (1984) ostatnia ocenzurowana piosenka "Tryptyk rewolucyjny" 1996 "Spotkania Zamkowe w Olsztynie". Obecnie daje koncerty w Polsce i za granicą.

Inspiracją dla twórczości Andrzeja Kołakowskiego są rzeczy, które nie przemijają i są zawsze obecne w życiu człowieka, a więc wiara, nadzieja i miłość. Wszystkie one znajdują odbicie w historii, stąd też ballady historyczne służą nie tylko upamiętnieniu osób i wydarzeń, ale ukazaniu znaczenia tych wielkich wartości w życiu ludzkim. Nakładem Fundacji Antyk, zostały wydane: kaseta „Kontrrewolucja”, wznowiona w postaci płyty kompaktowej w sierpniu 2009, oraz płyta „Oskarżeni o wierność”, nagrane z towarzyszeniem skrzypka Kazimierza Zagórskiego. Trzecia płyta, zawierająca piosenki Włodzimierza Wysockiego została wydana przez wydawnictwo Antyk w listopadzie 2010.

W roku 2013 nakładem Antyku ukazały się dwa dwupłytowe wydawnictwa: Requiem dla poległych, oraz Ktoś nam zabrał młodzieńcze marzenia. Ta ostatnia zawiera piosenki z lat dziewięćdziesiątych, tyczące się tematyki bardziej uniwersalnej i ogólnej. Jest to remastering kasety demo nagranej "do szuflady" około 1995 roku[1].

W 2014 zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”, sprawującej opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce[2].

Mąż Anny Kołakowskiej, gdańskiej radnej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości[3].

Odznaczenia[edytuj]

W 2009, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[4].

W 2017 postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Niezłomnych[5].

Najbardziej znane utwory[edytuj]

 • ”Ballada frontowa”
 • ”Ballada dla Rzeczypospolitej”
 • ”Ballada Palestyńska”
 • ”Epitafium dla majora Ognia”
 • ”Port Magadan”
 • ”Piosenka o poetach współczesnych”
 • ”Ballada o moim Jezusie”
 • "Przysięga"
 • ”Sen o Nowogródku”
 • ”Rozstrzelana armia”
 • ”Niewolnictwo”
 • ”Ballada Smoleńska”
 • ”Dorzynanie Watahy”

Dyskografia[edytuj]

 • Kontrrewolucja - 2002, MC (reedycja na CD w 2009)
 • Oskarżeni o wierność - 2009, CD
 • Высоцкий wg Andrzeja Kołakowskiego - 2010, CD
 • Ktoś nam zabrał młodzieńcze marzenia - 2013, 2 CD - remastering nagrań z lat 90
 • Requiem dla poległych - 2013, 2 CD

Przypisy

 1. Płyty w ofercie Księgarni Fundacji Antyk
 2. Komitet Honorowy Fundacji Łączka. fundacjalaczka.pl. [dostęp 27 lutego 2014].
 3. Gdańska radna przed sądem za zakłócenie Marszu Równości. trojmiasto.pl, 31 marca 2016. [dostęp 31 marca 2016].
 4. M.P. z 2009 r. Nr 32, poz. 457
 5. Odznaczenia dla Niezłomnych. prezydent.pl, 2017-03-01. [dostęp 2017-03-01].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]