Andrzej Koraszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Jerzy Koraszewski (ur. 26 marca 1940 w Szymbarku)[potrzebny przypis]publicysta i pisarz ekonomiczno-społeczny, były dziennikarz BBC, wiceszef polskiej sekcji BBC, i publicysta paryskiej „Kultury”.

Syn oficera Armii Krajowej, z rodziny, która po powstaniu styczniowym osiadła w zaborze niemieckim, pod Inowrocławiem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył technikum księgarskie, a następnie socjologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Od czerwca 1967 do czerwca 1968 zatrudniony w Agencji Robotniczej jako kierownik Działu Badania Opinii Społecznej. Relegowany z pracy i wyrzucony z PZPR „w związku z oficjalnym zadeklarowaniem się […] po stronie jego byłych profesorów – Kołakowskiego i Baumana”[1]. Następnie do 1 grudnia pracował w Zakładach Przemysłu Gumowego w Piastowie, skąd zwolnił się na własną prośbę.

Od 1970 ze względów rodzinnych starał się o zezwolenie na zmianę obywatelstwa i wyjazd emigracyjny do Izraela. Od 1971 na emigracji w Szwecji, w Lund. Związany z uniwersytetami w Uppsali oraz Lund. Działacz polonijny. W połowie lat 70. XX wieku był jedną z osób w Szwecji zaangażowanych w niesieniu pomocy opozycji w Polsce, a od początku lat 80. również „Solidarności”. Był przewodniczącym Towarzystwa Przyjaciół „Kultury Paryskiej” w Lund, członkiem Grupy Kontaktowej Polskiego Ruchu Demokratycznego w Szwecji oraz przewodniczącym Polskiego Instytutu Źródłowego w Lund.

Od 1986 mieszkał w Londynie, gdzie pracował w BBC.

W 1998 wraz z żoną Małgorzatą, tłumaczką, wrócił do Polski, osiedlając się w Dobrzyniu nad Wisłą, gdzie uprawia plantację wiśni, zajmuje się działalnością społecznikowską i prowadzi koło młodych dziennikarzy w lokalnym gimnazjum.

Publicystyka[edytuj | edytuj kod]

W okresie przedemigracyjnym pracował w redakcji „Gromada. Rolnik Polski[2]. Na emigracji współpracował z wieloma pismami polonijnymi, od połowy lat 70. XX w. pisywał okazjonalnie do paryskiej „Kultury”, następnie do redagowanego przez Smolarów „Aneksu” (Uppsala-Londyn) i do redagowanego przez Wildsteina „Kontaktu” (Paryż).

Od połowy lat 90. do końca czasopisma był jednym z publicystów paryskiej „Kultury”, w której zajmował się sprawami gospodarczymi oraz rolnictwem.

Publikował poza tym m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przeglądzie Politycznym”.

W 2000 został ostatnim laureatem nagrody publicystycznej im. Juliusza Mieroszewskiego (za rok 1999), jednej z najbardziej prestiżowych nagród dla publicystów i dziennikarzy, przyznawanej przez „Kulturę”.

Od 2004 do grudnia 2013 roku był redaktorem i jednym z głównych publicystów portalu Racjonalista.pl[3]. Jest także współzałożycielem i członkiem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Od stycznia 2014 prowadzi wraz z żoną, Małgorzatą Koraszewską, magazyn internetowy poświęcony nauce, przemianom społecznym, a w szczególności konfliktom na Bliskim Wschodzie „Listy z naszego sadu[4].

Książki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pismo nacz. Wydz. III Komendy MO m. st. Warszawy ppłk. T. Dutkiewicza do zast. komendanta miejskiego i powiatowego MO ds. SB w Pruszkowie, Warszawa, 6 II 1969 r., KE A. Koraszewskiego krypt. „Socjolog”, AIPN, 0224/314, k. 7.
  2. O dziennikarskim rachunku sumienia (pol.). W: (W: „Polacy w Szwecji. Słownik biograficzny emigracji polskiej w Szwecji” 1992, oprac. T. Nowakowski, L. Gąssowski) [on-line]. prawica.net. [dostęp 2014-03-01].
  3. Andrzej Koraszewski: Pożegnanie z Racjonalistą (pol.). 15.12.2013. [dostęp 2014-03-01].
  4. Andrzej Koraszewski: Próby świadectwa (pol.). 24.12.2013. [dostęp 2014-03-01].
  5. Wszystkie pozycje autora: Andrzej Jerzy Koraszewski (pol.). racjonalista.pl. [dostęp 2014-03-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]