Andrzej Kosmala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Marian[a] Kosmala (ur. 30 stycznia 1946 w Pleszewie) – były menadżer Edwarda Hulewicza i Krzysztofa Krawczyka, dziennikarz, autor tekstów piosenek, producent nagrań, dyrektor kilku instytucji artystycznych, członek ZPR Records, współzałożyciel K&K Studio.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Szkołę podstawową i liceum ukończył w Pleszewie. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

W latach 60 i 70. był dyrektorem kilku instytucji artystycznych m.in. Estrady Poznańskiej. W tym czasie rozpoczął pracę dziennikarską, którą kontynuuje do dnia dzisiejszego, ale na dużo mniejszą skalę niż wtedy. W 1968 został menadżerem E. Hulewicza, z którym współpracował do 1974. W tym czasie napisał także trochę tekstów do jego piosenek oraz stworzył fan klub piosenkarza w Estradzie Poznańskiej. W 1974 rozpoczął współpracę z K. Krawczykiem, jako jego osobisty menadżer, która trwała aż do śmierci artysty w 2021. Jest twórcą wielu tekstów piosenek artysty. Pod koniec lat 70. założył z Ryszardem Kniatem w Poznaniu K&K Studio (Kniat & Kosmala) zajmujące się nagrywaniem i wydawaniem kaset oraz płyt. W wytwórni znajduje się ponad 800 nagrań piosenek w wykonaniu Krawczyka. W latach 80. współpracował z wytwórną ZPR Records przy tworzeniu i wydawaniu płyt m.in. Magdaleny Dureckiej, Grzegorza Ciechowskiego, Lombardu, Eleni i K. Krawczyka. W 1992 w K&K Studio współpracował z poznańską grupą New Ace pomagając w produkcji i wydaniu albumów Bez komentarza oraz Kolędy polskie. Był dziennikarzem wielokrotnie akredytowanym na muzyczne festiwale, m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, czy Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie[1].

W swojej karierze pisał również teksty dla Gangu Marcela, Krystyny Giżowskiej, Wojciecha Skowrońskiego, Klinczu, Danuty Mizgalskiej, Urszuli Sipińskiej, Urszuli Kasprzak, Grażyny Świtały, Ewy Skrzypek, Michała Gielniaka, Tadeusza Drozdy, Not For Boyz, Vivy, Daniela Olbrychskiego, Bohdana Łazuki, Krzysztofa Komedy i Andrzeja Rybińskiego.

Jest współtwórcą wydawanego na przełomie 2007/2008 przez spółkę Agora SA leksykonu K. Krawczyka, który zyskał miano podwójnej platyny. Od 2009 prowadzi oficjalną stronę internetową artysty[2].

W 2007 współpracował z biskupem Antonim Długoszem przy tworzeniu kilku piosenek (w tym jednej śpiewanej w duecie z K. Krawczykiem „Europo nie możesz żyć bez Boga”) oraz na przełomie 2011/2012 przy powstaniu płyty pt. Europo nie możesz żyć bez Boga.

W 2010 wydana została książka-biografia o życiu i działalności artystycznej K. Krawczykiem, pt. Życie jak wino, którą napisał wspólnie z wokalistą[3].

25 grudnia 2020 premierę telewizyjną na antenie TVP1 miał film dokumentalny o piosenkarzu K. Krawczyku pt. Krzysztof Krawczyk – całe moje życie. A. Kosmala jako menadżer piosenkarza wystąpił w tym filmie opowiadając o karierze muzyka. Był także konsultantem scenariuszowym podczas powstawania dokumentu[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Dwukrotnie żonaty. Jego pierwsza żona Izabela zmarła w 2001. Po kilku latach ożenił się z Katarzyną. Ma córkę Joannę. Jego syn Robert, 27 czerwca 2020 w wieku 43 lat popełnił samobójstwo[5]. Ma także wnuki: Izabelę i Fryderyka[6].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • Był kilkukrotnie odznaczony nagrodą „Menadżer Roku”.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów A. Kosmali.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]