Andrzej Kowerski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Kowerski
Andrew Kennedy
Data i miejsce urodzenia 8 maja 1912
Łabunie koło Zamościa
Data śmierci 8 grudnia 1988
Miejsce spoczynku St. Mary's Cementry (Kensal Green) Wielka Brytania
Narodowość polska
Stanowisko agent wywiadu
Pracodawca SOE
Partner Krystyna Skarbek (do 1952)
Odrestaurowany grób Krystyny Skarbek i Andrzeja Kowerskiego, polskich agentów w służbie brytyjskiej SOE, na katolickim cmentarzu Kensal Green St. Mary w Londynie

Andrzej Kowerski, ps. Andrew Kennedy, (ur. 8 maja 1912 w Łabuniach koło Zamościa, zm. 8 grudnia 1988) – agent brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych (SOE), żołnierz Wojska Polskiego w czasie obrony Polski w 1939, współpracownik Krystyny Skarbek.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Kowerski urodził się 8 maja 1912 r. w Łabuniach koło Zamościa. Jego rodzicami byli Stanisław Kowerski, doktor filozofii, przemysłowiec i właściciel majątków, i Maria z Hordyńskich, działaczka społeczna. Miał młodszą siostrę Marię Barbarę.

Kowerski przez osiem lat uczęszczał do Gimnazjum Państwowego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1930 r. Andrzej Kowerski będąc w Zakopanem w 1930 r. m.in. z olimpijczykiem Władysławem Czechem, przeżył kilkugodzinne zasypanie lawiną śniegu. Maria Kowerska z wdzięczności za uratowanie życia syna Andrzeja ufundowała nieruchomość dla sióstr zakonnych Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Maryi w Zamościu[1].

Kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Kowerski ukończył szkołę podchorążych rezerwy kawalerii. Został podporucznikiem rezerwy. Studiował rolnictwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przed II wojną światową stracił nogę i nosił protezę. W czasie obrony Polski w 1939 r. walczył w stopniu ppor. rez. jako oficer zwiadowczy 1 baterii 16 dywizjonu artylerii motorowej 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej Wojska Polskiego dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Odznaczony został orderem Virtuti Militari[2].

Po walce o wolność Polski w 1939 r. trafił na Węgry, gdzie pracował w konsulacie polskim w Budapeszcie, pomagając internowanym polskim jeńcom wojennym przedostać się z Węgier do Francji[3].

Aktywność w brytyjskim wywiadzie[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Kowerski został wprowadzony przez Krystynę Skarbek do służby w brytyjskiej Secret Intelligence Service (Tajna Służba Wywiadowcza) i SOE (Kierownictwo Operacji Specjalnych). Tworzyli parę w życiu i na służbie. Pomimo protezy jednej nogi odbył kurs spadochronowy. Chciał być zrzucony do Polski. Został wysłany do Londynu na dalsze szkolenia. Ukończył tam kurs oficerów łącznikowych. Został jednym z najaktywniejszych agentów brytyjskich. W czasie jednej z wypraw z Polski na Węgry Andrzej Kowerski z Krystyną Skarbek transportowali części prototypu polskiego działa przeciwczołgowego[4]. Został majorem armii brytyjskiej[5].

Związek Andrzeja Kowerskiego i Krystyny Skarbek trwał do jej tragicznej śmierci w 1952 r[6]. Po śmierci w 1988 r. został pochowany na własne życzenie w grobie Krystyny Skarbek, miłości jego życia, na katolickim cmentarzu Saint Mary's w Kensal Green w północno-zachodnim Londynie w Wielkiej Brytanii[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Czubara, ŚCIGAJĄC SIĘ ZE ŚMIERCIĄ. Tygodnik Zamojski.pl, [dostęp 2016-05-20]
  2. Krzysztof Czubara, NASZ HRABIA U MACZKA Tygodnik Zamojski.pl, [dostęp 2016-05-20].
  3. Krzysztof Czubara, NASZ SZPIEG NA WĘGRZECH (2). Tygodnik Zamojski.pl, [dostęp 2016-05-20].
  4. Norman Davies: Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo. Kraków: Znak, 2008, s. 534-535. ​ISBN 978-83-240-1010-3​.
  5. Krzysztof Czubara, NASZ AGENT W LONDYNIE (4). Tygodnik Zamojski.pl, [dostęp 2016-05-20]
  6. Krzysztof Czubara, NASZ AGENT I TAJEMNICA GEN. SIKORSKIEGO. Tygodnik Zamojski.pl, [dostęp 2016-05-20].
  7. Polski James Bond bez nogi. uwazamrze.pl, [dostęp 2016-05-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]