Przejdź do zawartości

Andrzej Leszczyc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Andrzej Leszczyc – postać fikcyjna stworzona i odgrywana przez Jerzego Skolimowskiego, bohater filmów Rysopis, Walkower oraz Ręce do góry, które część filmoznawców i krytyków uznaje za odbicie nurtu Nowej Fali w polskim kinie.

Opis i charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Leszczyc jest młodym, około 26-letnim, inteligentnym mężczyzną, byłym studentem ichtiologii. Jest osobą zagubioną w życiu. „Wiek wskazywałby na przejście już progu dojrzałości, tymczasem niepewność co do własnych życiowych planów temu przeczy. Bohater sam nie wie, co chce dalej robić w życiu (...)” – pisała o Leszczycu Iwona Grodź w biografii Jerzego Skolimowskiego[1].

Skolimowski określił później kreowanego przez siebie bohatera tak: „Młody człowiek, który nie wie co z sobą zrobić. Podejmuje cały szereg sprzecznych ze sobą działań, miota się. (...) To jest człowiek, który nie umie znaleźć się w danej rzeczywistości. Wydaje mu się, że nie należy nigdzie. Jest skazany na rzeczywistość, której nie akceptuje, ale też nie buntuje się przeciw niej, bo właściwie nie ma ku temu środków”[2].

Postać Leszczyca niekiedy była określana mianem alter ego samego Skolimowskiego[3][4]. Reżyser tak się odniósł do roli: „Nie miałem ochoty za bardzo się obnażać, rzecz jasna. Traktowałem siebie z lekkim dystansem i chyba ironią. Jest to dobra mieszanka fikcji i rzeczywistości. Ale oczywiście to nie jestem ja. Tylko do pewnego stopnia”. Dodał również, że podczas odgrywania Leszczyca w dużym stopniu improwizował[2].

Reżyser nadał bohaterowi nazwisko po nazwie herbu, jaki nosił jego dziadek Kazimierz Skolimowski[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Iwona Grodź: Jerzy Skolimowski. Warszawa: Biblioteka „Więzi”, 2010, s. 58. ISBN 978-83-60356-81-4.
  2. a b Jerzy Skolimowski ogląda Rysopis. Telewizja Kino Polska. [dostęp 2011-12-31]. (pol.).
  3. Darek Arest, Skolimowski: Nowa Fala nie odpłynęła [online], Wyborcza.pl, 20 września 2008 [dostęp 2011-12-28] [zarchiwizowane z adresu 2008-10-09] (pol.).
  4. Łukasz Ronduda, Skolimowski, Królikiewicz, Żuławski, Uklański Czyli wypisy z historii polskiej nowej fali [online], Obieg, 1 listopada 2007 [dostęp 2011-12-28] [zarchiwizowane z adresu 2011-05-11] (pol.).
  5. Donata Subbotko, Skolimowski: w sierocińcu najgorsze były wszy. Ojca ledwo pamiętam. Sam zgłosił się do transportu. Poszedł prosto do komory [online], Wyborcza.pl, 19 maja 2018 [dostęp 2018-11-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]