Andrzej Rozbicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Rozbicki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 października 1948
Lidzbark Warmiński

Alma Mater

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

Dziedzina sztuki

muzyka

Epoka

współczesność

Odznaczenia
Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”Medal „Pro Memoria”Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia PolskiSrebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Strona internetowa

Andrzej Rozbicki (ur. 20 października 1948 w Lidzbarku Warmińskim)[1] – polsko-kanadyjski dyrygent, wykładowca muzyki, producent i promotor polskiej muzyki w Kanadzie i USA.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Wydziału Wychowania Muzycznego w klasie dyrygentury prof. Władysława Słowińskiego (1976) i Wydziału Instrumentalnego w klasie fagotu prof. Kazimierza Piwkowskiego (1977) Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie:

W latach 1984–85 był dyrygentem Bremen Symphony Orchestra i Dyrektorem Muzycznym Westerstede Stadtorchester w Niemczech.

Do Kanady przyjechał w 1985 i od chwili przyjazdu do dnia dzisiejszego pracuje w szkołach kanadyjskich. Przez pierwsze trzy lata pobytu był również organistą i dyrygentem chóru „Harfa” w największej polskiej parafii w Kanadzie w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga.

W 2007 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej: dyrygentura w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie[2].

Jest fundatorem i był dyrygentem przez pięć lat Brampton Symphony Orchestra. Od 1985 prowadził z wielkimi sukcesami polskie chóry w Kanadzie: chór “Harfa” Mississauga – zdobył złoty medal na Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie w 1988, z chórem “Symfonia” z Hamilton: I miejsce, Puchar Kardynała Hlonda i nagrodę dla najlepszego dyrygenta w 44 Konkursie Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce – New York w 1995. Z chórami z Mississauga i Hamilton odbył wiele tourne w tym do Polski, USA i Włoch. W 1995 został wybrany na trzyletnią kadencję Naczelnym Dyrektorem Muzycznym Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce. Przez kilka lat pracował z chórem “Polonia Singers” w Toronto. Od 1994 pracuje nieprzerwanie z założoną przez siebie Celebrity Symphony Orchestra w Toronto. Zespoły te wystąpiły w wielu premierowych widowiskach muzycznych: “Nieszpory LudźmierskieJana Kantego Pawluśkiewicza, „Woła nas Pan” Włodzimierza Korcza, “Warsaw Concerto”, “Trzy Soprany”, “Virtuoso & Joy”, “Orawa”, w koncertach prowadzonych przez Bogusława Kaczyńskiego: “Gwiazdy polskiej opery i operetki”, „Parade of Tenors”, „Polish Heart”, “Chopin Celebration” i “Paderewski Celebration”, “Victoria” z III Symfonią Henryka Góreckiego z solistką Zofią Kilanowicz, “The Polish Tenors”, “The Best of Ochman”, “Viva Carnival” z solistami: Vadimem Brodskim, Wiesławem Ochmanem i Barbarą Kubiak, “Polish Tenors & Viva” z udziałem Wojciecha Sokolnickiego, Tomasza Janczaka i Tadeusza Szlenkiera, “Canada 150 Gala” udziałem Krystiana Krzeszowiaka, Anny Lasota, Stanislas Vitort, Artura Wachnika i Viva Trio. Rozbicki przygotował wspólnie z Fundacją z Lichtenstein i poprowadził uroczysty koncert “Viva Carnival” 29 stycznia 2018 w Living Arts Centre w Mississauga z udziałem laureatów największych konkursów wokalnych na świecie, 9 solistów przybyłych do Kanady z dziewięciu różnych krajów. W październiku poprowadził koncerty „The Polish Pride” z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Toronto i w Vancouver a w 2019 poprowadził wielki koncert „The Very Best of Stanisław Moniuszko” w 200. rocznicę urodzin kompozytora z obszernymi fragmentami opery „Straszny Dwór” w programie koncertu.

W maju 1998 w Chicago podczas 45 Zjazdu Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce prowadzony przez niego chór “Polonia Singers” z Toronto zdobył trzy główne nagrody. Andrzej Rozbicki otrzymał ponownie nagrodę dla najlepszego dyrygenta konkursu. Dyrygował on również głównym koncertem Zjazdu w którego programie była amerykańska premiera utworów „Krzesany”, „Angelus” i „Victoria” Wojciecha Kilara z udziałem ponad 500 śpiewaków i Chicago Symphony Orchestra.

Prowadził wielokrotnie New York Festival Symphony Orchestra, zawsze promując polska muzykę i polskich solistów. W sierpniu 2000 był gościem Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, gdzie na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego dyrygował Zabrzańską Orkiestrą Symfoniczną w koncercie “Polskie Tenory” w obecności 10.000 widzów. W lipcu 2015 prowadził ponownie koncerty z orkiestrami w Polsce: 17 maja w Teatrze Muzycznym w Łodzi, a 22 maja z Orkiestra Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z programem muzyki kanadyjskiej i filmowych przebojów muzyki amerykańskiej.

W maju 2016 dyrygował gościnnie orkiestrą Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie, w październiku orkiestrą Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, a 31 sierpnia 2017 koncertem 150-lecia Kanady z orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze z udziałem Viva Trio – 3 kanadyjskich sopranów.

W 2018 dyrygował gościnnie koncertami z udziałem połączonych Washington Doctors Orchestra z USA oraz chórem i orkiestrą polskich lekarzy dla 2500 widowni w rodzinnym mieście Lidzbarku Warmińskim[3], a następnie koncertami „Polish Pride” z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Toronto[4] i Vancouver z West Coast Symphony Orchestra.

W 2023 współorganizował duży koncert w Toronto "All Stars Gala dla Mikołaja Kopernika", podczas którego za promocję polskiej muzyki w Kanadzie i USA odebrał z rąk Ambasadora RP Witolda Dzielskiego Nagrodą Honorową im. Witolda Hulewicza za rok 2022[5].

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • 1984 - Odznaka Zasłużony Działacz Kultury
  • 1994 - Zasłużony dla Kultury Polskiej
  • 1997 - Złoty Krzyż Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie
  • 1998 - Złota Odznaka Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
  • 2000 - Odznaka Milenijna Miasta Toronto
  • 2006 - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta
  • 2007 - Medal Pro Memoria
  • 2011 - Srebrny Medal Gloria Artis
  • 2015 - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Celebrity Symphony Orchestra – Dr. Andrzej Rozbicki [online] [dostęp 2021-10-28] (ang.).
  2. Polskie Centrum Informacji Muzycznej [online], www.polmic.pl [dostęp 2021-11-15].
  3. Koncert przyjaźni na 100-lecie niepodległości. Polsko-amerykańską orkiestrę i chór poprowadzi kanadyjski dyrygent [online], Radio Olsztyn [dostęp 2021-11-06] (pol.).
  4. Polish Pride - Przeboje Niepodległej [online], Niepodległa - stulecie odzyskania niepodległości [dostęp 2021-11-06] (pol.).
  5. Posiedzenie Jury i Kapituły Nagrody im. Hulewicza 2022 – Witold Hulewicz [online] [dostęp 2023-12-16] (pol.).
  6. Public Works and Government Services Canada Government of Canada, Canada Gazette – GOVERNMENT HOUSE [online], canadagazette.gc.ca, 25 lipca 2015 [dostęp 2021-11-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]