Andrzej Szmajke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Jerzy Szmajke
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 21 października 1953
Wrocław
Data i miejsce śmierci 5 czerwca 2016
Wrocław
Profesor nauk Psychologia
Specjalność: Psychologia społeczna
Alma Mater Uniwersytet Wrocławski
Habilitacja 1997 – Psychologia społeczna
Instytut Psychologii PAN w Warszawie

Andrzej Jerzy Szmajke (ur. 21 października 1953[1] w Kraśniku, zm. 5 czerwca 2016[2] we Wrocławiu) – polski psycholog, specjalizujący się w zakresie autoprezentacji, postrzegania ludzi, psychologii osobowości i psychologii społecznej, nauczyciel akademicki, związany z uczelnią we Wrocławiu i w Opolu. Profesor nauk humanistycznych (2008)[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1953 w Kraśniku. W 1972 rozpoczął studia na kierunku psychologia na Uniwersytecie Wrocławskim, które ukończył magisterium w 1977. Z uczelnią tą związał się przez kolejnych kilka dekad, rozpoczynając pracę od stanowiska asystenta, a kończąc na profesorze nadzwyczajnym na Instytucie Psychologii UWr. Kierował tam Zakładem Eksperymentalnej Psychologii Społecznej[4]. Otrzymał na niej także stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii. W 1997 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na Instytucie Psychologii PAN w Warszawie na podstawie pracy pt. Samoutrudnianie jako sposób autoprezentacji[5].

Od lat 90. XX wieku pracował także w Zakładzie Psychologii Katedry Humanistycznych Podstaw Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu[6] oraz Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, gdzie otrzymał stanowisko profesora zwyczajnego. W 2008 został dyrektorem tej placówki naukowo-dydaktycznej[4][7].

Prof. Andrzej Szmajke został pochowany 10 czerwca 2016 na wrocławskim cmentarzu komunalnym przy ul. Kiełczowskiej.

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Zajmował się badaniami dotyczącymi percepcji interpersonalnej, autoprezentacji, atrakcyjności interpersonalnej, egotyzmu. Zajmował się również psychologią zachowań politycznych i psychologią sportu. Jest autorem ponad 90 publikacji, m. in:

  • Samoutrudnianie. Dobre i złe strony rzucania kłód pod własne nogi, (współautor prof. D. Doliński),
  • Samoutrudnianie jako sposób autoprezentacji: Czy rzucanie kłód pod własne nogi jest skuteczna metodą wywierania korzystnego wrażenia na innych?, Instytut Psychologii PAN, Warszawa 1997.
  • Autoprezentacja: maski – pozy – miny, Wyd. Ursa, Olsztyn 1999.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Agnieszka Gawor
Dyrektor Instytutu Psychologii UO
2008-2016
Następca
Barbara Dolińska