Andrzej Szpilman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Szpilman (2010)
Andrzej Szpilman w czasie koncertu z okazji dziesiątej rocznicy śmierci Władysława Szpilmana w czasie Wikimania 2010 w Gdańsku

Andrzej Szpilman (ur. 1956 w Warszawie) – polski kompozytor, producent muzyczny i lekarz stomatolog. Syn Władysława Szpilmana.

W latach 1984–1988 był pracownikiem naukowym na wydziale stomatologicznym (stomatologia zachowawcza) Uniwersytetu w Hamburgu.

Od 1988 roku prowadził działalność terapeutyczną we własnej klinice w Hamburgu.

Od 1978 roku produkował nagrania muzyczne dla Polskiego Radia.

Skomponował muzykę m.in. do następujących piosenek

W 1980 roku był producentem nowej wersji słynnej piosenki Autobus czerwony Władysława Szpilmana ze sł. Kazimierza Winklera w wyk. Wojciecha Bruślika. Do udziału w tym nagraniu pozyskał trzech wybitnych polskich gitarzystów: Jana Borysewicza, Ryszarda Sygitowicza i Winicjusza Chrósta. W 1983 roku współprodukował pierwszą płytę Oddziału Zamkniętego z piosenką "Andzia i ja" sł. i muz. Andrzej Szpilman i Marcinem Ciempielem. Od 1983 roku za granicą współpracuje z Wolfem Biermannem, Wendy Lands oraz innymi wykonawcami, produkując nagrania muzyczne dla takich wytwórni jak Universal Music USA, Sony Europe, Selected Sound, Sherman Records, BCI Eclipse, a także w Polsce. W 1998 roku skomponował muzykę do baletu Incense w choreografii Gamala Gouda wystawionego w Operze Hamburskiej. W 1998–99 roku skomponował muzykę do filmów "Jej Wysokość Kolejka" i "I Tam Zostałem już Na Zawsze" w reż. Tadeusza Śmiarowskiego.

W 1998 roku wydał książkę swojego ojca, Władysława Szpilmana pt. Pianista, która zyskała światowy rozgłos (m.in. tłumaczenia na ponad 35 języków). Później doprowadził do ekranizacji filmowej Pianisty w reżyserii Romana Polańskiego, filmu nagrodzonego m.in. 3 Oscarami i Złotą Palmą w Cannes).

W latach 2000–2001 prowadził konkurs radiowy w Studiu S-1 pt."Mikrofon dla Wszystkich" według koncepcji Władysława Szpilmana z roku 1952. Od 2003 roku był producentem nagrań w Los Angeles, biorąc jednocześnie udział w promocji filmu "Pianista" Romana Polańskiego.

Wyprodukował później w Sony Classical szereg płyt CD z nagraniami polskiego artysty Władysława Szpilmana.

Obecnie jest producentem filmowym i przygotowuje 90-minutowy film o Władysławie Szpilmanie we własnej reżyserii w koprodukcji ze studiem w USA.

Od sierpnia 2010 roku mieszka i pracuje jako lekarz stomatolog w Weil am Rhein na granicy Niemiec, Francji i Szwajcarii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]