Andrzej Trzaskowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Trzaskowski
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1933
Kraków
Data i miejsce śmierci 16 września 1998
Warszawa
Instrumenty fortepian
Gatunki jazz
Zawód kompozytor
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi (dwukrotnie)
Grób Andrzeja Trzaskowskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Andrzej Trzaskowski (ur. 23 marca 1933 w Krakowie, zm. 16 września 1998 w Warszawie) – polski kompozytor, pianista, dyrygent, publicysta i krytyk muzyczny. Pionier jazzu w Polsce. Wnuk Bronisława, językoznawcy, ojciec Rafała, politologa i polityka, prezydenta Warszawy od 2018 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w starej rodzinie szlacheckiej. Był synem Stanisława. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1952–1957, oraz analizę i teorię muzyki współczesnej w latach 1955–1957. Jako pianista debiutował w pierwszym polskim zespole jazzowym Melomani, w tym okresie zajął I miejsce w ankiecie Przekroju z roku 1956 na najlepszego pianistę. W 1958 był współzałożycielem zespołu Jazz Believers z którym wystąpił na pierwszym w Warszawie Jazz Jamboree ’58.

Założył zespół The Wreckers oraz firmowany swoim nazwiskiem kwintet i sekstet.

W 1962 jako jeden z pierwszych polskich muzyków jazzowych koncertował w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracował między innymi ze Stanem Getzem, a jako kompozytor także z rozgłośnią Norddeutscher Rundfunk.

W 1965 nawiązał współpracę z trębaczem Tedem Cursonem, z którym podczas dwu sesji w Warszawie, w latach 1965 i 1966, dokonał nagrania albumu Seant, wydanego później jako vol. 11 serii Polish Jazz.

Od 1974 Trzaskowski prowadził Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 w Warszawie. Był współautorem „Leksykonu kompozytorów XX wieku” (tom 1–2, 1963–1965) i współredaktorem „Encyklopedii Muzycznej PWM”.

Andrzej Trzaskowski był autorem i współautorem muzyki do wielu filmów, oraz odtwórcą ról drugoplanowych i wykonawcą muzyki między innymi w takich filmach jak: Bardzo spokojna wieś Janusza Kidawy, Rozwodów nie będzie Jerzego Stefana Stawińskiego, Dreszcze Wojciecha Marczewskiego, Gra o wszystko Andrzeja Kotkowskiego, Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni Mieczysława Waśkowskiego, Pociąg Jerzego Kawalerowicza, Niewinni czarodzieje (tylko jako aktor) Andrzeja Wajdy.

W 1995 został po raz drugi odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w pracy artystycznej[1].

Zmarł na raka płuc. Został pochowany na warszawskim Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym (kwatera A 3 Tuje rz. 3 m. 25).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]