Andrzej Urbańczyk (żeglarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Urbańczyk
Andrew
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1 marca 1936
Warszawa, Polska

Andrzej Urbańczyk (ur. 1 marca 1936 w Warszawie) – polski żeglarz i pisarz, kapitan jachtowy, najbardziej znany z odbywania samotnych rejsów z kotem „Myszołowem” po całym świecie, autor ponad 50 książek, wydanych w ponadmilionowym nakładzie i przetłumaczonych na 7 języków. Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W pierwszy rejs wyruszył z Łeby na świerkowej tratwie Nord 28 sierpnia 1957 roku, wraz z 3 członkami załogi. Rejs w trudnych warunkach pogodowych zakończony sukcesem, tratwa dopłynęła do wyspy na południowych brzegach Szwecji. Na emigracji zamieszkał w Montara w Kalifornii, pracował dla przedsiębiorstw kalifornijskich: Philco Ford w Redwood City, Steward Warner oraz Monolithic Memories w Sunnyvale. W tej ostatniej firmie brał udział w produkcji podzespołów do bezzałogowych sond kosmicznych Viking 1 i Viking 2. W czasie swoich rejsów brał udział w testach jednego z pierwszych satelitarnych systemów nawigacyjnych - Star Track firmy Radar Devices z San Leandro.

Wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako światowy rekordzista w samotnych rejsach z liczbą ponad 75 000 mil morskich przepłyniętych samotnie. Jako jedyny Polak przepłynął ponad 120 tys. mil pod żaglami na wszystkich oceanach. W samotnych rejsach spędził łącznie 750 dni. W 2003 otrzymał nagrodę Kolosa za wyczyn roku, rejs tratwą przez Pacyfik i pobicie rekordu wszech czasów długości rejsu na tratwie.

Debiutował w wieku lat jedenastu na łamach czasopisma Świat Przygód[1]. Napisał setki artykułów prasowych, w tym wiele, jako Andrew Urbanczyk, do prestiżowego pisma Latitude 38. W Polsce publikował m in. w czasopismach Morze, Żagle i Młody Technik. Jest również autorem opowiadań science-fiction. Znany jest także jako kompozytor i autor słów szant i piosenek. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Jego żona, Krystyna (była kapitanem zespołu „Spójni” Gdańsk, wicemistrza Polski w koszykówce) również żegluje i pisze, a ponadto uprawia wspinaczkę wysokogórską. Małżeństwo mieszka (2018) na Karaibach [2]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

  • mgr inż. – chemia, Gdańsk 1960
  • kapitan jachtowy – Gdańsk 1968
  • doktorat – historia, Kraków 1994

Niektóre rejsy Andrzeja Urbańczyka[edytuj | edytuj kod]

Książki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Urbańczyk: Wasz Autor. Wydawnictwo Nord, 2012-12-28. [dostęp 2012-12-28].
  2. Politechnika Gdańska otrzymała egzemplarz „Die Schule Der Chemie”, podręcznika z 1863 roku. pg.edu.pl. [dostęp 4 lipca 2018].
  3. Mikołaj Kochańczyk: Opis tratwy NORD-bis. [dostęp 2016-03-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]