Andrzej Walkowiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Walkowiak
Data i miejsce urodzenia 21 stycznia 1961
Bydgoszcz
Poseł VI kadencji Sejmu
Przynależność polityczna Polska Jest Najważniejsza
Okres urzędowania od 5 listopada 2007
do 7 listopada 2011

Andrzej Walkowiak (ur. 21 stycznia 1961 w Bydgoszczy) – polski polityk, dziennikarz, urzędnik samorządowy, poseł na Sejm RP V i VI kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i praca dziennikarska[edytuj | edytuj kod]

W latach 1972–1985 wyczynowo uprawiał kajakarstwo w Zawiszy Bydgoszcz, zdobywając kilka tytułów mistrza Polski. Ukończył Technikum Elektryczne w Bydgoszczy. Został magistrem wychowania fizycznego, a następnie studiował podyplomowo dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

Przez 7 lat był redaktorem naczelnym Radia PiK. Pracował również w "Expressie Bydgoskim", "Ilustrowanym Kurierze Polskim" i "Gazecie Pomorskiej". Był również rzecznikiem prasowym i radcą ministra środowiska.

Działalność samorządowa[edytuj | edytuj kod]

Od 2002 był koordynatorem ds. sportu wyczynowego w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. W pierwszych miesiącach 2003 pracował także jako pełnomocnik Prezydenta Bydgoszczy ds. walki z korupcją. W 2003 przez kilka miesięcy był także dyrektorem BKS Polonii Bydgoszcz. Wykrył nieprawidłowości finansowe klubu, które doprowadziły do procesów sądowych byłych działaczy klubu (w tym żużlowca Tomasza Golloba) oraz przekazał budynki sportowe Akademii Bydgoskiej. Z ramienia miasta koordynował powstanie niezależnej sekcji żużlowej Polonii. Zaprojektował również koncepcję powołania CWZS Zawisza – spadkobiercy po zadłużonym na kilka milionów złotych WKS Zawisza.

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

Od 1990 do 1991 należał do Porozumienia Centrum.

25 września 2005 wystartował w wyborach do Sejmu RP z listy Prawa i Sprawiedliwości. Otrzymał 5203 głosy, uzyskując tym samym mandat poselski na Sejm V kadencji w okręgu bydgoskim.

W Sejmie pracował w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (do listopada 2006), Komisji Kultury Fizycznej i Sportu (od listopada 2006) oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu.

12 listopada 2006 wystartował w wyborach na prezydenta Bydgoszczy. Uzyskał 12 242 głosy (11,02%), zajmując 4. miejsce.

Po wcześniejszym zakończeniu V kadencji w wyborach parlamentarnych z 21 października 2007 ponownie zdobył mandat poselski, otrzymując 8127 głosów. W styczniu 2009 odszedł z PiS i został członkiem koła poselskiego Polska XXI, a w październiku tego samego roku członkiem nowego koła parlamentarnego Polska Plus. W styczniu 2010 przystąpił do nowo powstałej partii o tej samej nazwie, zostając jej pełnomocnikiem na województwo kujawsko-pomorskie.

25 września 2010 wraz z innymi członkami Polski Plus, po samorozwiązaniu tej partii, przystąpił ponownie do Prawa i Sprawiedliwości[1]. 23 listopada 2010 został członkiem nowo utworzonego klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza[2], a w 2011 nowo zarejestrowanej partii o tej nazwie. W tym samym roku nie uzyskał reelekcji w wyborach parlamentarnych.

W grudniu 2013, po decyzji o samorozwiązaniu PJN, współtworzył partię Polska Razem Jarosława Gowina. Został jej pełnomocnikiem na okręg bydgoski, a następnie także na województwo kujawsko-pomorskie oraz członkiem zarządu krajowego. Kandydował z listy tego ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014, jednak partia nie osiągnęła progu wyborczego. W tym samym roku z ramienia PiS (jako kandydat PRJG) uzyskał mandat radnego sejmiku kujawsko-pomorskiego[3].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]