Andy Irons

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Andy Irons (ur. 24 lipca 1978 na Kauaʻi, Hawaje, zm. 2 listopada 2010 w hrabstwie Tarrant w Teksasie[1]) – profesjonalny surfer.

Irons, urodzony na Hawajach, to trzykrotny mistrz świata (2002, 2003, 2004).

Film Blue Horizon (reżyserowany przez Jacka McCoya) ukazuje jego rywalizację z ośmiokrotnym mistrzem świata Kellym Slaterem. Irons jest aktualnie piąty w rankingu WCT (World Championship Tour)

Andy Irons zmarł drugiego listopada 2010 roku w trakcie zawodów ASP w Puerto Rico. Jego rodzina udostępniła opinii publicznej wyniki autopsji. Początkowo żona Ironsa nie chciała, aby prawdopodobnie złe rezultaty toksykologiczne zaszkodziły sławie zmarłego męża.

Autopsja potwierdza naturalną śmierć z powodu zawału mięśnia sercowego w wyniku zaawansowanej miażdżycy tętnic wieńcowych. Najprawdopodobniej było to uwarunkowane genetycznie i nikt nie mógłby mu pomóc.

Po przeczytaniu drugiej części raportu autopsji dotyczącego toksykologii nasuwają się jednak pytania i wątpliwości. Wynika z niego, że w momencie śmierci Andy Irons miał we krwi następujące substancje i ich metabolity: Alprazolam (antydepresant), Zolpidem (silny lek nasenny), Metadon (pochodna morfiny), kokaina (narkotyk), methamfetamina (narkotyk).

Opinie na temat wpływu wymienionych substancji są skrajne.

Był jednym z najlepszych surferów w historii tego sportu. Zdobył 3 tytuły mistrza świata, a jego styl był oceniany jako wyjątkowy i podziwiany przez wszystkich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dan Nakaso: Finding Irons' cause of death will take weeks (ang.). staradvertiser.com, 2010-11-04. [dostęp 2010-11-04].