Przejdź do zawartości

Andy Wallace (producent muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andy Wallace
Imię i nazwisko

Andrew C. Wallace

Data i miejsce urodzenia

1947
New Jersey

Instrumenty

gitara

Zawód

producent muzyczny, specjalista miksowania

Andrew C. Wallace (ur. w 1947 w stanie New Jersey) – amerykański producent muzyczny i specjalista miksowania.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Andrew C. Wallace urodził się w 1947 w stanie New Jersey[1][2]. Dorastał w Clifton aż do czasu rozpoczęcia nauki w college’u w latach 60.[2]. Studiował inżynierię chemiczną na Uniwersytecie Notre Dame w Notre-Dame w stanie Indiana[2]. W owym czasie grał w miejscowych zespołach muzycznych[2]. Był m.in. członkiem formacji First Friday, grającej gatunek indie rock[2]. Po ukończeniu studiów nie kontynuował pracę w wyuczonym kierunku[2]. Przebywał na Środkowym Zachodzie, grając nadal w grupach muzycznych i wykonując nagrania muzyczne[2]. Pracował w małym studiu w stanie Illinois, gdzie przebywał przez pewien czas[2]. Następnie powrócił do New Jersey, gdzie także grał w zespołach[2]. Udzielał się w nich jako wokalista, grał na gitarze elektrycznej i basowej, był autorem piosenek[2].

Początkowo zajmował się nagrywaniem muzyki w domu[2]. Około 1973 otrzymał zlecenie nagrania płyty w Los Angeles[2], dokąd przeprowadził się w 1974[3]. Tam grał na basie w nagraniach grup, wykonywał wokale w tle[2]. Utworzył niewielkie studio czterośladowe o nazwie Hit City West[2][1]. Nagrano tam m.in. pierwsze albumy grup Mötley Crüe (Too Fast for Love z 1981) i Dwight Yoakam (A Town South of Bakersfield z 1984, potem pt. Guitars, Cadillacs, Etc., Etc. z 1986)[2]. On sam nie brał w tych przedsięwzięciach udziału, jako że w 1979 sprzedał udziały w studio i wyprowadził się do Nowego Jorku, uważając, że będzie to właściwsze miejsce dla tworzenia muzyki preferowanej przez siebie, tj. rockowej[2]. Jednocześnie nadal grał muzykę[2]. Przez lata za swój gatunek uznał R&B w pierwotnym wydaniu, reprezentowany np. przez wczesną twórczość Stax, Jamesa Browna i Little Richarda[2].

W Nowym Jorku na początku lat 80. pracował przy wydawnictwach Arthura Bakera (działając w jego studiu Shakedown), Shep Pettibone oraz w nagraniach klubowych, remiksach tychże z instrumentami rockowymi[2]. Poznał producenta Ricka Rubina i rozpoczął z nim współpracę[2]. Wraz z nim pracował przy głośnej kooperacji grup Run-DMC i Aerosmith skutkującej nagraniem utworu „Walk This Way[3]. Współpracował z zespołem Beastie Boys, zanim jego członkowie wydali swoją pierwszą płytę[2]. Pracował pod auspicjami Advanced Alternative Media[2]. Przy pracy z artystami zajmował się inżynierią, miksowaniem i remiksami[2].

Z czasem stał się jednym z czołowych ludzi w swoim zawodzie[2]. W okresie wieloletniej pracy pracował m.in. z grupami: The Cult, Slayer, Prince, Bruce Springsteen, Sepultura, Nirvana, Jeff Buckley, Sonic Youth, Rage Against the Machine, Guns N’ Roses, Linkin Park, Paul McCartney, Avenged Sevenfold[3]. W 2001 sam siebie określił jako producenta i specjalistę od miksowania (lecz nie inżyniera dźwięku, czym zajmował się tylko w zakresie własnej muzyki)[2].

W 1999 otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Best Rock Album za płytę The Globe Sessions Sheryl Crow[1].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

(lista niepełna[1])

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy wyprodukowane przez Andy’ego Wallace’a.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Andy Wallace. discogs.com. [dostęp 2022-08-21]. (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z Glen Colen: Andy Wallace: From Nirvana to Jeff Buckley. tapeop.com, 2001. [dostęp 2022-08-21]. (ang.).
  3. a b c Steve Kurutz: Andy Wallace. Artist Biography. allmusic.com, 2021-07-10. [dostęp 2022-08-21]. (ang.).