Angelus (Kilar)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Angelus
Kompozytor Wojciech Kilar
Forma muzyczna poemat symfoniczny
Czas powstania 1984
Tekst Pozdrowienie Anielskie
Data premiery 12 października 1984
Miejsce premiery Katowice
Wykonawcy premiery Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, Chór Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Delfina Ambroziak – sopran, Antoni Wit – dyrygent
Czas trwania ok. 23 min
Dedykacja żonie Barbarze Pomianowskiej

Angelus (pol. anioł) – kantata na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną autorstwa Wojciecha Kilara z 1984 roku, tytułem nawiązująca do Pozdrowienia Anielskiego, jednej z modlitw katolickich. Dzieło dedykowane żonie – Barbarze Pomianowskiej.

Prawykonanie kantaty miało miejsce w Katowicach 12 października 1984. Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach oraz Chórem Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie dyrygował Antoni Wit, partię sopranu wykonała Delfina Ambroziak[1].

Utwór powstał dla Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze z okazji poświęcenia odnowionego ołtarza. Jest dziełem religijnym, którego tekst oparty jest na znanej katolickiej modlitwie[2]. Fragmentu utworu został wykorzystany w filmie z 2017 roku Song to Song, wyreżyserowanym przez Terrence’a Malicka[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Angelus na sopran, chór mieszany i orkiestrę (dyr. Antoni Wit) (pol.). ninateka.pl. [dostęp 2018-12-27].
  2. Wojciech Kilar. Angelus na sopran, chór mieszany i orkiestrę (pol.). pwm.com.pl. [dostęp 2018-12-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Angelus na stronie Ninateki (wyk. Chór Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, dyr. Antoni Wit, 1986)
  • Angelus (wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, dyr. Adam Klocek, Jasna Góra 2012)