Angiografia metodą rezonansu magnetycznego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Angiografia czasu przepływu (TOF) krążenia mózgowego (projekcja minimalnej intensywności, MIP) uwidaczniająca koło tętnicze mózgu

Angiografia metodą rezonansu magnetycznego[a], angiografia rezonansem magnetycznym, MRA (od ang. magnetic resonance angiography) – technika obrazowania metodą rezonansu magnetycznego służąca do nieinwazyjnej wizualizacji naczyń krwionośnych. Podstawowymi jej odmianami są angiografia czasu przepływu (TOF, od time of flight) i angiografia kontrastu fazy (PC, od phase contrast).

Angiografia czasu przepływu[edytuj | edytuj kod]

W tej metodzie, poprzez odpowiedni dobór sekwencji pomiarowej i czasów relaksacji, możliwe jest wzmocnienie sygnału pochodzącego od przepływającej krwi. Jednocześnie osłabiana jest intensywność sygnału od tkanek niebędących w ruchu.

Angiografia kontrastu fazy[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystuje się fakt, że protony tkanek znajdujących się w ruchu charakteryzują się przesunięciem fazowym. W tej technice otrzymuje się mapy przepływu krwi. Intensywność obrazu zależy od prędkości przepływu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Używana często nazwa „angiografia rezonansu magnetycznego”, będąca dosłownym tłumaczeniem z języka angielskiego, nie jest poprawna merytorycznie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Szczeklik (red.): Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005. ISBN 83-7430-031-0.