Anglikańskie sanktuarium maryjne w Walsingham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Anglikańskie Sanktuarium Matki Bożej z Walsingham (ang.: The Shrine of Our Lady of Walsingham (Chuch of England)), jest jednym z dwóch sanktuariów maryjnych Kościoła Anglii w Wielkiej Brytanii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1061 r. w Walsingham (hrabstwo Norfolk, Anglia) szlachcianka Richeldis de Faverches była świadkiem trzech objawień Matki Bożej, która nakazała jej zbudować w Walsingham replikę domu z Nazaretu, w którym miało miejsce Zwiastowanie. Jednocześnie Maria Panna miała obiecać, że ktokolwiek uda się z pielgrzymką do tego miejsca z prośbą, „nigdy nie odejdzie niewysłuchany”[1].

W 1153 r. wokół domu maryjnego zbudowano opactwo augustianów. Kult maryjny koncentrował się na „Świętym Domu”, zawierającym cudowną według wiernych figurę Maryi z Dzieciątkiem. Walsingham stało się jednym z najbardziej popularnych miejsc pielgrzymkowych w Europie: pielgrzymowali tutaj m.in. królowie Henryk III, Edward I (11 razy), Edward II, Edward III, Ryszard II, Edward IV, Henryk VI i Henryk VIII[1].

W 1538 r. król Henryk VIII, na skutek zerwania z katolicyzmem, nakazał zamknięcie opactwa w Walsingham, Święty Dom został spalony, a figura Maryi zabrana do Londynu i tam zniszczona. Resztki zabudowań opactwa były następnie wykorzystywane do celów świeckich[1].

Dopiero w 1896 r. Charlotte Boyd zakupiła jedną z kaplic i odnowiła ją[1].

W 1921 r. anglikański wikariusz w Walsingham Alfred Hope Patten, nakazał odtworzyć cudowną figurę Maryi (na podstawie zachowanej pieczęci opactwa). Od 1922 r. ta figura została umieszczona w kościele parafialnym St. Mary i od razu stała się celem popularnych pielgrzymek[2].

W 1931 r. zbudowano w tym kościele nowy Święty Dom. W 1938 r. kościół został znacznie rozbudowany i ogłoszony Anglikańskim Sanktuarium Matki Bożej z Walsingham. Ks. Patten był administratorem anglikańskiego sanktuarium aż do swojej śmierci w 1958 r. Przy sanktuarium działają liczne stowarzyszenia maryjne, np. Strażnicy Sanktuarium i świecki Zakon NMP z Walsingham[2].

W 1934 r. w pobliżu inaugurowano katolickie Narodowe Sanktuarium NMP z Walsingham[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Archdiocese of Southwark: The National Shrine of Our Lady at Walsingham. Roman Catholic Archdiocese of Southwark. [dostęp 2017-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-04)]. (ang.).
  2. a b The Shrine of Our Lady of Walsingham: The Shrine of Our Lady of Walsingham. [dostęp 2017-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-20)]. (ang.).