Anglio do dzieła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anglio do dzieła
Carry On England
Gatunek komedia
Rok produkcji 1976
Data premiery październik 1976
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 89 min
Reżyseria Gerald Thomas
Scenariusz David Pursall
Jack Seddon
Główne role Kenneth Connor
Windsor Davies
Muzyka Max Harris
Zdjęcia Ernest Steward
Scenografia Lionel Couch
Kostiumy Courtenay Elliott
Montaż Richard Marden
Produkcja Peter Rogers
Wytwórnia Rank Organisation
Budżet 220 000 GBP
Poprzednik Cała naprzód: Rzymski camping
Kontynuacja Cała naprzód: Emanuello do dzieła

Anglio do dzieła (Carry on England) - brytyjska komedia filmowa z 1976 roku w reżyserii Geralda Thomasa. Jest dwudziestym ósmym filmem zrealizowanym w cyklu Cała naprzód i zarazem drugim rozgrywającym się w koszarach, po otwierającym serię Szeregowcu do dzieła z 1958 roku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu toczy się w 1940 roku, w zaangażowanej w II wojnę światową Anglii. Dowództwo artylerii brytyjskiej postanowiło jakiś czas wcześniej utworzyć kilka eksperymentalnych jednostek, w których mężczyźni służą ramię w ramię z kobietami, razem spędzają też niemal cały czas. Przynajmniej w jednej z nich pomysł ten nie sprawdził się najlepiej, bowiem zamiast skupiać się na szkoleniu bojowym, żołnierze obu płci oddają się amorom. Sfrustrowany dowódca popada w pijaństwo, zaś zdesperowany generał kieruje do jednostki jako jej nowego szefa kapitana Melly'ego. Jest to oficer niezbyt błyskotliwy, ale za to niezwykle surowy i zasadniczy. Wspólnie z despotycznym starszym sierżantem mają za zadanie zaprowadzenie w jednostce porządku i dyscypliny. Naturalnie napotyka to na zdecydowany opór podkomendnych.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Film został zrealizowany na terenie Pinewood Studios pod Londynem, będących stałym miejscem kręcenia wszystkich części Całej naprzód. Obraz luźno nawiązuje do przeżywającego wówczas szczyt swojej popularności serialu BBC It Ain't Half Hot Mum, również rozgrywającego się wśród artylerzystów z czasów II wojny światowej, choć służących w armii kolonialnej w Indiach. W filmie wystąpiły dwie gwiazdy tego serialu, Windsor Davies i Melvyn Hayes, zaś ich filmowi bohaterowie bardzo przypominają postaci grane przez nich w serialu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]