AngularJS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
AngularJS
Logo AngularJS
Logo programu
Autor Google
Pierwsze wydanie 2010
Aktualna wersja stabilna 1.8.2 / 21 października 2020; ponad 2 lata temu[1]
Język programowania JavaScript
Rodzaj biblioteka programistyczna
Licencja MIT
Strona internetowa

AngularJSotwarty framework oparty na języku JavaScript, wspierany i firmowany przez Google, wspomagający tworzenie i rozwój aplikacji internetowych na pojedynczej stronie[2]. Zadaniem biblioteki jest wdrożenie wzorca Model-View-Controller (MVC) do aplikacji internetowych, aby ułatwić ich rozwój i testowanie.

Biblioteka wczytuje plik HTML zawierający dodatkowe specyficzne dla tej biblioteki tagi. Podążając za instrukcjami wydawanymi przez owe znaczniki, biblioteka przypisuje wejściowe i wyjściowe elementy strony do modelu, zapisanego jako zestaw zmiennych języka JavaScript. Wartości tych zmiennych można ustawić ręcznie lub pobrać z otrzymywanego statycznie lub dynamicznie źródła JSON-a.

AngularJS nie należy mylić z Angularem, wydawanym również przez Google od 2016 roku. Jest to zupełnie nowa wersja, niekompatybilna z AngularJS, bez prostej możliwości migracji istniejących projektów[3].

Filozofia Angular[edytuj | edytuj kod]

AngularJS został stworzony z przekonaniem, że programowanie deklaratywne powinno być używane do budowy interfejsów i łączenia komponentów oprogramowania, podczas gdy programowanie imperatywne znajduje zastosowanie w logice biznesowej[2]. Framework przystosowuje i rozszerza możliwości tradycyjnego HTML-a do lepszej obsługi dynamicznych treści, co umożliwia automatyczną synchronizację pomiędzy modelem i widokiem. W ten sposób Angular ogranicza manipulacje w DOMie i ułatwia testowanie.

Cele twórców:

 • Oddzielenie manipulacji w DOMie od logiki aplikacji. Ułatwia to testowanie kodu.
 • Ukazanie testowania kodu jako tak samo ważnego, jak pisanie kodu. Testowanie kodu jest dramatycznie ograniczane przez jego złą strukturę.
 • Oddzielenie warstwy klienckiej aplikacji od warstwy serwerowej. Umożliwia to pracę równoczesną i ułatwia pracę zespołową.
 • Pokazanie twórcom oprogramowania całej ścieżki: od projektowania interfejsu, poprzez pisanie logiki biznesowej, aż do testowania.

Angular korzysta z wzorca MVC i promuje utrzymywanie słabych zależności (loose coupling) pomiędzy warstwą logiki, prezentacji i danych. Angular wprowadza tradycyjne serwerowe technologie, takie jak kontrolery zależne od widoku do aplikacji klienckich. W wyniku takiego działania, można w łatwy sposób uprościć back-endową część aplikacji, odchudzając cały projekt.

Dwukierunkowe wiązanie danych (two-way binding)[edytuj | edytuj kod]

Dwukierunkowe wiązanie danych w AngularJS jest jego najważniejszą funkcją, która redukuje ilość kodu napisanego w trakcie uwalniania backendu serwera z odpowiedzialności za szablony. Szablony są stworzone w prostym HTML-u zgodnie z danymi zawartymi w zakresie (scope) zdefiniowanym przez model. Serwis $scope w Angular wyłapuje zmiany w modelu i modyfikuje HTML w widoku poprzez kontroler. Podobnie, wszelkie zmiany w widoku widać w modelu. To pozwala ominąć potrzebę aktywnego manipulowania DOMu i ułatwia samodzielne i szybkie tworzenie aplikacji internetowych. Angular wyłapuje zmiany w modelach przez porównanie wartości z wartościami zgromadzonymi we wcześniejszym procesie dirty-checking; w przeciwieństwie do Ember.js i Backbone.js, które czekają na zdarzenia zmiany wartości modelu.

Wtyczka do Chrome[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2012 roku zespół programistów zajmujący się rozwojem Angulara stworzył wtyczkę do przeglądarki Google Chrome o nazwie Batarang[4]. Wtyczka ułatwia debugowanie aplikacji internetowych stworzonych w oparciu o bibliotekę AngularJS oraz mierzenie wydajności i wskazywanie problematycznych miejsc w kodzie[5].

Historia rozwoju[edytuj | edytuj kod]

AngularJS został stworzony w 2009 roku przez Miško Hevery'ego i Adama Abronsa jako część własnego startupu. Po zawieszeniu prac postanowiono, że Angular zostanie wydany jako otwarta biblioteka. Abrons opuścił projekt, jednak Hevery, który obecnie pracuje w Google, zajmuje się nadal rozwojem projektu, wraz z innymi pracownikami Google, Igorem Minárem i Vojta Jína.

W 2014 roku ogłoszono prace nad AngularJS 2.0, który miał być zupełnie nową, niekompatybilną wstecz wersją frameworka[6]. Wyszła ona ostatecznie we wrześniu 2016 pod nazwą Angular (dla podkreślenia braku kompatybilności oraz ścieżki aktualizacji do nowej wersji)[7].

W grudniu 2021 ogłoszono koniec wspierania projektu, czyli tzw. End of Life (EOL)[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Strona releasów na Githubie
 2. a b What Is Angular? (ang.). docs.angularjs.org. [dostęp 2016-04-07].
 3. Angular Docs: Upgrading from AngularJS, angular.io [dostęp 2018-03-29].
 4. Batarang homepage
 5. Angular: Introducing the AngularJS Batarang, blog.angularjs.org [dostęp 2017-11-16] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-02].
 6. A sneak peek at the radically new Angular 2.0 – JAXenter, „JAXenter”, 28 października 2014 [dostęp 2018-03-29] (ang.).
 7. Branding Guidelines for Angular and AngularJS, blog.angularjs.org [dostęp 2018-03-29] (ang.).
 8. AngularJS reaches end of life. InfoWorld, 2022-01-08. [dostęp 2022-08-15].