Przejdź do zawartości

Anhur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anhur
bóg wojny
Ilustracja
Inne imiona

Onuris, Onouris, An-her, Anhuret, Han-her, Inhert

Występowanie

mitologia egipska

Atrybuty

nakrycie głowy z czterema piórami, włócznia lub lanca

Teren kultu

Abydos

Szczególne miejsce kultu

Thinis

Rodzina
Żona

Menhit

Anhur (Onuris, Onouris, An-her, Anhuret, Han-her, Inhert) – we wczesnej mitologii egipskiej był pierwotnie bogiem wojny, czczonym w egipskim obszarze Abydos, a szczególnie w Thinis. Z mitów dowiadujemy się, że swoją żonę Menhit, (będącą jego żeńskim odpowiednikiem) poznał w Nubii. Jeden z jego tytułów to Morderca Wrogów. Anhur był przedstawiany jako brodaty człowiek, ubrany w szlafrok, posiadający nakrycie głowy z czterema piórami, trzymający włócznię lub lancę w dłoni. Czasami widniał jako bóg z głową lwa (reprezentujący siłę i moc). Według niektórych źródeł, szata była bardziej podobna do kiltu.

Ze względu na swoją pozycję jako boga wojny, był patronem dawnej armii egipskiej i uosobieniem wojowników królewskich. Jego postać często można spotkać na różnych festiwalach gdzie widnieje na makietach bitewnych. Podczas okresu rzymskiego, cesarz Tyberiusz był malowany na ścianach egipskich świątyń w charakterystycznym pióropuszu Anhura.

Nazwa Anhur może oznaczać Okaziciel Niebios. Ze względu na wspólne nakrycie głowy, Anhur później był utożsamiany z Shu, stając się Anhur-Shu.

Arcykapłani Anhura

[edytuj | edytuj kod]

W obecnej kulturze

[edytuj | edytuj kod]

Postać Anhura można również spotkać w grze Smite, gdzie gracze wcielają się w bóstwa pochodzące z różnych mitologii i toczą ze sobą bitwy na dużych mapach. Celem jest dotarcie do bazy wroga i zniszczenie znajdującego się tam centrum dowodzenia[4].

Anhur, egipski bóg wojny o lwiej głowie, niszczy przeciwników za pomocą włóczni i podstępu – broni równie ostrych! Jako syn Ra, Anhur i jego siostra Bastet, podróżowali wraz z ojcem podczas codziennej wędrówki złotą barką. Podczas wschodu i zachodu słońca, bronili statek przed niszczycielskim wężem, Apep’em, który czaił się na horyzoncie. Odważny i inteligentny Anhur obronił barkę za pomocą włóczni i sztuki podstępu. Zwodził pradawnego węża do czasu aż Bestet wyprowadziła śmiercionośny cios. Wraz z odejściem Apep’a, Ra stał się faraonem, Bastet boginią kotów i kobiet a Anhur przybrał tytuł boga wojny. W taki sposób stał on się znany jako Niszczyciel Nieprzyjaciół. Po pewnym czasie, kolejna kocia bogini, Menhet, uciekła z Panteonu. Anhur przysiągł, że sprowadzi ją z odległej krainy Nubii, lecz podczas spotkania z Menhet, bóg wojny zakochał się w niej. Owijając linę wokół jej szyi, sprowadził ją do domu, gdzie zażądał by Menhet została jego żoną. Na co, nie ukrywając szczęścia, zezwolił Ra[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Topographical Bibliography Vol VIII, retrieved from Griffith Institute website May 2010
  2. a b c Kitchen, K.A., Rammeside Inscriptions, Translated & Annotated, Translations, Volume III, Blackwell Publishers, 1996
  3. a b c Porter and Moss Topographical Bibliography; Volume V Upper Egypt Griffith Institute
  4. Smite (PC) | GRYOnline.pl [online], www.gry-online.pl [dostęp 2017-11-16] (pol.).
  5. Anhur (Pogromca Wrogów) - Bogowie - SmiteBuild.pl - Polski serwis poświęcony grze SMITE [online], smitebuild.pl [dostęp 2017-11-16] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-12] (pol.).