Aniela Piszowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aniela Piszowa
Ilustracja
Aniela Piszowa (przed 1913)
Data i miejsce urodzenia

1860
Lwów

Data i miejsce śmierci

12 listopada 1934
Tarnów

Miejsce spoczynku

Stary Cmentarz w Tarnowie

Zawód, zajęcie

publicystka, redaktorka, dziennikarka, wydawca

Małżeństwo

Józef Pisz

Dzieci

Bogdan Pisz

Aniela Piszowa z domu Hodak (ur. 1860 we Lwowie, zm. 12 listopada 1934 w Tarnowie) – polska publicystka, redaktorka, dziennikarka i wydawca, właścicielka oficyny wydawniczej i drukarni w Tarnowie, emancypantka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką Walentego Hodaka i Antoniny ze Skerlów. Jej ojciec był dyrektorem lwowskiej drukarni Pillerów. Do 1888 pracowała jako nauczycielka w Szkole Ludowej św. Elżbiety we Lwowie. W tym roku wyszła za Józefa Pisza i wraz z nim zamieszkała w Tarnowie, gdzie mąż od 1879 prowadził drukarnię. Czynnie uczestniczyła w działalności męża, który stopniowo rozwijał zdobywające renomę przedsiębiorstwo. Redagowała między innymi tygodnik „Pogoń” i kalendarz „Tarnowianin”. Piszowie jako pierwsi wprowadzili do swej drukarni prąd elektryczny i założyli pierwszy w Tarnowie telefon. W 1907 zmarli Józef i ich syn Bogdan, zaś Aniela Piszowa przejęła samodzielnie zarząd oficyny wydawniczej. Przez pewien czas w pracy pomagał jej ojciec.

Podczas I wojny światowej wyjechała z Tarnowa, przez pewien czas mieszkała w Wiedniu. W 1918 wznowiła działalność oficyny i rozwinęła ją. Była autorką prac Kult zmarłych u różnych narodów[1] (1926) oraz 600-lecie Tarnowa (1930). W rękopisach pozostały między innymi prace Arianie w Tarnowie i Cmentarz tarnowski. Pisała wiersze, uczestniczyła w redagowaniu wydawanych przez nią pism.

Zmarła 12 listopada 1934 i została pochowana na tarnowskim Starym Cmentarzu.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Aniela i Józef Piszowie zostali patronami niewielkiego skweru przy ul. Panny Marii w Tarnowie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aniela Piszowa, Kult zmarłych u różnych narodów [online], polona.pl [dostęp 2020-05-31].
  2. Nazwy dla tarnowskich ulic do konsultacji - Tarnów - naszemiasto.pl [online], tarnow.naszemiasto.pl [dostęp 2016-03-17] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-23] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maria Przybyszewska: Tarnowski słownik biograficzny. Tom I. Tarnów 1991.
  • Stanisław Potępa: Wielki przewodnik po Tarnowie.