Przejdź do zawartości

Anikita Repnin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anikita Iwanowicz Repnin
Ilustracja
Herb
Rodzina

Repninowie

Data urodzenia

1668

Data i miejsce śmierci

lipiec 1726
Ryga

Ojciec

Iwan Borysowicz Repnin

Matka

Eudoksja Nikiforowna Pleszczejewa

Żona

1.ż.: Praskowja Łykowowa
2.ż.: Praskowja Galicyna

Dzieci

z Praskowją Łykowową:
Anna z Repninów Chowańska
Iwan Repnin
z Praskowją Galicyną:
Wasilij Repnin
Iwan Repnin
Jurij Repnin
Siergiej Repnin

Odznaczenia
Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie) Order Orła Białego Order Słonia (Dania)

Książę Anikita Iwanowicz Repnin (ur. 1668, zm. lipiec 1726 w Rydze) – wódz z czasów III wojny północnej, gubernator Inflant.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzący z potężnej rodziny Repninów Anikita był jednym ze współpracowników Piotra Wielkiego, co było głównym czynnikiem wspomagającym jego karierę. Podczas buntu Zofii w 1689 roku ochraniał Piotra znajdującego się w monasterze troickim, następnie wziął udział w wyprawie na Azow, podczas której został awansowany do stopnia generała. Brał udział we wszystkich kluczowych wydarzeniach Wielkiej Wojny Północnej. Gdy Karol XII pobił go pod Hołowczynem, został zdegradowany i pozbawiony tytułów. Za dzielność okazaną w bitwie pod Leśną przywrócono mu zarówno rangę jak i tytuły. W bitwie pod Połtawą dowodził w centrum szyków armii rosyjskiej. Z Ukrainy przerzucony został nad Bałtyk, gdzie w 1710 roku kierował oblężeniem Rygi, a po jej zdobyciu został gubernatorem Inflant. W 1724 roku zastąpił tymczasowo znajdującego się w niełasce Mienszykowa na stanowisku ministra wojny. Caryca Katarzyna I uczyniła go feldmarszałkiem.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego 1705-2008, 2008, s. 140-141.