Przejdź do zawartości

Aniołówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aniołówka
Ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 3 km
Źródło
Miejsce źródła w północnej części Łodzi, w rejonie Teofilowa
Współrzędne

51°48′44,4″N 19°22′38,4″E/51,812333 19,377333

Ujście
Recypient Sokołówka
Miejsce

Niedaleko ulicy Sokołowskiej w Łodzi

Współrzędne

51°49′44,0″N 19°21′27,2″E/51,828889 19,357556

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Aniołówkarzeka na terenie Łodzi, będąca lewym dopływem Sokołówki. Jej obszary źródłowe znajdowały się kiedyś w rejonie wsi Teofilów, na północ od ulicy Aleksandrowskiej.

Współcześnie Aniołówka rozpoczyna się wylotami istniejących kanałów deszczowych po zachodniej stronie ulicy Szczecińskiej, które obsługują dzielnicę przemysłową Teofilów poniżej ulicy Konopnej. Po przepłynięciu około 2 km w kierunku północno-zachodnim Aniołówka przyjmuje z lewej strony dopływ, rzekę Zimna Woda i gwałtownie skręca na północ. Ze względu na fakt, iż rzeka Zimna Woda jest większa od Aniołówki, niektórzy znawcy łódzkich rzek sugerują, że to Aniołówka wpada do Zimnej Wody[1]. Po przepłynięciu kolejnego kilometra rzeka wpada do Sokołówki poniżej ulicy Sokołowskiej, obok dawnej wsi Huta Aniołów, od której wzięła swoją nazwę.

Obecnie jest to sztucznie ukształtowany w terenie rów trapezowy, długości 3 km, biegnący po śladzie koryta naturalnego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ryszard Bonisławski. Rzeki Aniołówka i Zimna Woda. „Z biegiem łódzkich rzek”, 2008. UM Łodzi. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]