Przejdź do zawartości

Anioł biznesu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Anioł biznesu (ang. business angel, angel investor) – inwestor prywatny, zazwyczaj posiadający doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, który inwestuje w przedsiębiorstwa będące we wczesnych fazach rozwoju w zamian za objęcie części ich akcji lub udziałów.

W przeciwieństwie do funduszy venture capital, które zarządzają pulą środków finansowych powierzonych przez inne podmioty lub osoby, aniołowie biznesu inwestują swoje własne środki.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Środki oferowane przez aniołów biznesu wypełniają lukę kapitałową pomiędzy finansowaniem pozyskiwanym od przyjaciół, rodziny i z własnych oszczędności a funduszami venture capital. Jest to jedna z najważniejszych form finansowania rozwoju i wzrostu startupów[1].

Aniołem biznesu jest często zamożny przedsiębiorca lub manager wysokiego szczebla. Może być on zainteresowany wspieraniem młodych spółek z innych pobudek niż zysk (mogą kierować nim również chęć rozwoju zawodowego i inspirowania się od startupów, nawiązania kontaktów biznesowych, możliwość przekazywania swoich doświadczeń i wiedzy, chęć wsparcia rozwoju lokalnej gospodarki, itp). Aniołowie biznesu z reguły oferują środki finansowe w formule tzw. smart money, czyli połączone m.in. ze wsparciem menedżerskim, udostępnieniem swoich kontaktów, specjalistycznej wiedzy, know-how i pomocą w pozyskaniu do wspieranej spółki pracowników.

Zaangażowanie anioła biznesu w przedsięwzięcie trwa zazwyczaj kilka lat. Po tym okresie inwestor odsprzedaje posiadane akcje lub udziały.

Przy wsparciu aniołów biznesu w początkowej fazie rozwoju powstały m.in. takie przedsiębiorstwa jak: Amazon.com, Apple, Google, Starbucks, Dell czy Cisco.

Aniołowie biznesu często skupiają się w sieciach aniołów biznesu lub nieformalnych klubach, które umożliwiają im zachowanie dyskrecji, pomagają we wstępnej selekcji projektów i procesie inwestycyjym, a także wspierają przedsiębiorców poszukujących finansowania w zakresie szkoleń oraz przygotowania projektów. W Unii Europejskiej największą organizacją aniołów biznesu, zrzeszającą sieci aniołów biznesu i krajowe organizacje jest European Business Angels Network (EBAN). Obecnie Polskę w EBAN reprezentuje Robert Ługowski[2], Partner zarządzający Cobin Angels.

Aniołowie biznesu w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce pierwszą siecią aniołów jest utworzony w 2003 r. Business Angels Club (PolBAN), założony przez Wojciecha Dołkowskiego[3].

Jednymi z najbardziej aktywnych sieci aniołów biznesu są Lewiatan Business Angels oraz Cobin Angels[4], w obszarze inwestycji impaktowych klub ImpactAngels.pl[5]

Dla osób poszukujących wiedzy o inwestowaniu jako anioł biznesu stworzono platformę edukacyjną PolishAngels.pl[6].

Konkurs Business Angel of the Year[edytuj | edytuj kod]

Od 2017 roku środowisko inwestorów i startupów przyznaje nagrodę dla Anioła Biznesu za szczególne osiągnięcia w danym roku. Celem konkursu jest propagowanie tej formy wspierania startupów oraz dzielenie się najlepszymi praktykami. Laureatami w kolejnych latach byli: Dawid Urban, Maciej Filipkowski[7], Wojciech Kostrzewa[8], Paweł Kastory[9] i Piotr Romanowski[10].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adrian Grycuk. Wybrane narzędzia wspierania startupów w Polsce. „Studia BAS”. 2(58), s. 162–163, 2019. 
  2. EBAN Board – EBAN [online] [dostęp 2020-10-11] (ang.).
  3. O nas. [w:] PolBAN [on-line]. polban.pl. [dostęp 2019-09-04].
  4. Cobin Angels [online], Cobin Angels [dostęp 2020-10-11] (pol.).
  5. https://www.impactangels.pl [dostęp 2022-09-03]
  6. Polish Angels. [dostęp 2022-09-03].
  7. Mac Filipkowski - Od Prezesa Dell-a do Anioła Biznesu i Podcastera (#40) [online], Startup My Way, 9 lipca 2020 [dostęp 2020-10-11] (pol.).
  8. Wojtek Kostrzewa Aniołem Biznesu Roku w konkursie Diamenty Inwestycji [online], Billon, 29 maja 2019 [dostęp 2020-10-11] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-28] (pol.).
  9. Business Angel of the Year 2020. [dostęp 2022-09-03].
  10. Business Angel of the Year 2021. [dostęp 2022-09-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]