Aniołki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy dzielnicy miasta. Zobacz też: Aniołki.
Herb Gdańska Aniołki
Dzielnica Gdańska
Ilustracja
Aleja Zwycięstwa - widok w stronę Aniołków
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miasto Gdańsk
Powierzchnia 2,29 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

4922[1]
• gęstość 2133 os./km²
Położenie na mapie Gdańska
Położenie na mapie
Ziemia 54°21′46″N 18°37′47″E/54,362800 18,629600
Portal Portal Polska

Aniołki (niem. Aller Gottes Engeln, Gottes Engeln, Aller Engel[2]) – dzielnica administracyjna w Gdańsku położone na północ od Śródmieścia miasta.

Północna część dzielnicy ma charakter willowy, zaś południową zajmuje kolonia bloków mieszkalnych i ogródki działkowe.

Położenie[edytuj]

Dzielnica jest położona w centralnej części miasta, wzdłuż Alei Zwycięstwa. Od północy graniczy z Wrzeszczem Górnym i Wrzeszczem Dolnym, od wschodu z Młyniskami, od południa ze Śródmieściem i Siedlcami, od zachodu z Suchaninem. Leży w mezoregionie Pobrzeże Kaszubskie.

Granice dzielnicy[edytuj]

Granica z Młyniskami jest dość łatwa do zauważenia, gdyż przebiega wzdłuż linii kolejowej od trójstyku ze Śródmieściem na wiadukcie kolejowym do trójstyku z Wrzeszczem w miejscu odejścia linii kolejowej do Nowego Portu od linii kolejowej nr 9 i 250.

Granica z Siedlcami biegnie wzdłuż ulicy Powstańców Warszawskich na odcinku od ulicy Generała Henryka Dąbrowskiego (trójstyk ze Śródmieściem) do Cygańskiej Góry (trójstyk z Suchaninem).

Granica z Suchaninem stanowi przedłużenie granicy z Siedlcami na północ. Biegnie wzdłuż wschodniej jezdni ulicy Cygańska Góra do skrzyżowania z ulicą Smoluchowskiego, gdzie znajduje się trójstyk z Wrzeszczem.

Granica ze Śródmieściem biegnie w większości ulicą Dąbrowskiego. Pozostała część granicy to kładka nad torami oraz fragment ulicy 3 Maja, łączący te fragmenty granicy.

Granica z Wrzeszczem biegnie od trójstyku z Suchaninem fragmentem ulicy Smoluchowskiego (ulica Smoluchowskiego jest w całości zalicznana do Aniołków). Następnie biegnie prosto (ulica Smoluchowskiego skręca w prawo) przez park, po czym odbija również w prawo i tak biegnie do ulicy Traugutta, którą przecina niedaleko zabudowań parafii prawosławnej św. Mikołaja (obiekt ten leży w Aniołkach). Następnie granica przebiega ulicą Traugutta oraz Aleją Zwycięstwa do Opery Bałtyckiej. Od opery granica biegnie Aleją Hallera do linii kolejowej nr 9 i 250 aż do trójstyku z Młyniskami.

Historia[edytuj]

Wielka Aleja, ok. 1905
Wielka Aleja, współcześnie

Nazwa dzielnicy najbardziej prawdopodobnie pochodzi od kościoła św. Michała i Wszystkich Aniołów Bożych, który stał tam, gdzie dziś stoi czołg-pomnik. Potwierdzają to niemieckie nazwy dzielnicy: Aller Gottes Engeln lub Gottes Engeln[3]. Historycznie Aniołki należały do dzielnicy Zigankenberg[4].

W okolicy Bramy Oliwskiej funkcjonował dworzec czołowy Brama Oliwska (Am Olivaer Tor), który był stacją końcową doprowadzonej tu w 1870 linii kolejowej ze Szczecina, przez Koszalin i Słupsk. Po rozebraniu miejskich fortyfikacji i budowie Dworca Głównego, stacja została przekształcona na stację towarową[5].

W 1896, na terenach pocmentarnych dawnego lazaretu pw. Św. Aniołów i przylegającego cmentarza, został założony Park Steffensa. Nazwa pochodzi od gdańszczanina Otto Steffensa. W latach 1946-1995 park nosił imię Marcina Kasprzaka[6].

19 kwietnia 1911 oddano do użytku kompleks nowego, większego szpitala miejskiego przy ul. Dębinki, wyposażony w 818 łóżek[7]. Szpital został przeniesiony z terenów w obrębie fortyfikacji miejskich i umiejscowiony na ówczesnych terenach podmiejskich.

W 1946 został ustawiony jako pomnik czołg T-34/76, dowodzony przez Juliana Miazgę (wyprodukowany najprawdopodobniej w 1941)[8].

Zabytki i interesujące miejsca[edytuj]

Nieistniejący kościół i szpital św. Aniołów
Teren byłego cmentarza
Ul. Traugutta
Plac Zebrań Ludowych
Ul. Kolejowa
Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Gdańskiej
Cmentarz Garnizonowy
"Żółty" wiadukt

Przez dzielnicę w znacznej części przebiega zabytkowa Wielka Aleja[9] – część głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta, a wzdłuż niej rozciąga się Park Steffensa. W dzielnicy znajdują się także takie obiekty jak:

 • Dawne cmentarze
 • Historyczna zabudowa
 • Plac Zebrań Ludowych
 • Zabytkowy Cmentarz Garnizonowy, założony na początku XIX wieku[11]

Pomniki przyrody[edytuj]

Na terenie dzielnicy rośnie 12 pomników przyrody: (lipa srebrzysta, 2 platany klonolistne, buk zwyczajny odm. czerwonolistnej, brzoza brodawkowata, perełkowiec japoński, lipa drobnolistna, miłorząb dwuklapowy, dąb czerwony i 3 kasztanowce zwyczajne). Drzewa w większości rosną w parku Steffensa[12].

 Osobny artykuł: Pomniki przyrody w Gdańsku.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

 1. Podział administracyjny Gdańska - Gdańsk - oficjalna strona miasta
 2. Reprodukcja planu Gdańska z 1822 ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN, Dziennik Bałtycki 18 czerwca 2012
 3. Aniołki czuwają nad Strzyżą. trojmiasto.pl, 19 stycznia 2010. [dostęp 19 stycznia 2010].
 4. Zigankenberg.
 5. Gdzie był dworzec Brama Oliwska (Am Olivaer Tor)?. Akademia Rzygaczy.
 6. Park Steffensa. zdiz.gda.pl.
 7. Wydarzyło się w Gdańsku. gdansk.pl.
 8. Pancerna historia Trójmiasta, czyli Miazga z czołgiem. trojmiasto.pl, 7 lipca 2009. [dostęp 7 lipca 2009].
 9. Zabytki - woj. pomorskie. kobidz.pl.
 10. "Żółty wiadukt" zostanie rozebrany. trojmiasto.pl, 21 sierpnia 2008. [dostęp 21 sierpnia 2008].
 11. Historia Cmentarz Garnizonowy. zdiz.gda.pl.
 12. Wykaz i mapa lokalizacji pomników przyrody na terenie miasta Gdańska. [dostęp 15-06-2014].