Anisz Giri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anisz Giri
Ilustracja
Anisz Giri, Warszawa 2013
Państwo  Rosja
 Holandia
Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1994
Sankt Petersburg
Tytuł szachowy arcymistrz
Ranking FIDE 2763 (01.03.2020)[1]
Miejsce w kraju 1
FIDE Top 100 11
Gnome-go-next.svg Holenderscy arcymistrzowie szachowi
Strona internetowa

Anisz Giri, ros. Аниш Гири (ur. 28 czerwca 1994 w Sankt Petersburgu) – nepalskorosyjski szachista, reprezentant Holandii od 2009[2], arcymistrz od 2009 roku.

Kariera szachowa[edytuj | edytuj kod]

Jego matka jest Rosjanką, a ojciec – Nepalczykiem[3]. W szachy gra od 6. roku życia[4]. Jest jednym z najbardziej utalentowanych szachistów młodego pokolenia, w styczniu 2009 r. podczas trwającego w Wijk aan Zee turnieju Corus–C wypełnił trzecią normę na tytuł arcymistrza (mając 14 lat, 7 miesięcy i 2 dni), co dawało mu wówczas miano najmłodszego arcymistrza na świecie.

Po raz pierwszy na liście rankingowej FIDE pojawił się 1 lipca 2005 r., z wynikiem 2112 punktów[5]. W 2007 r. podzielił II m. (za Sananem Sjugirowem) w mistrzostwach Rosji juniorów do 14 lat oraz osiągnął ten sam rezultat w otwartym turnieju w Sankt Petersburgu (za Siergiejem Sołowiowem, wspólnie z m.in. Denisem Jewsiejewem). W 2008 r. zwyciężył w dwóch kolejnych turniejach open rozegranych w Sankt Petersburgu, podzielił również I m. w Hilversum (wspólnie z Micheilem Mczedliszwilim) oraz podzielił II m. w Wiedniu (za Sarunasem Sulskism, wspólnie z Borysem Czatałbaszewem), w obu tych turniejach wypełniają normy arcymistrzowskie. W 2009 r. podzielił II m. w Wijk aan Zee (turniej Corus–C, za Wesleyem So, wspólnie z Tigerem Hillarpem Perssonem) i w Dieren (turniej Dutch Open, za Erwinem l'Amim, wspólnie z m.in. Janem Timmanem), zwyciężył również w indywidualnych mistrzostwa Holandii, rozegranych w Haaksbergen, a w nielicznie, ale silnie obsadzonym turnieju Unive Chess w Hoogeveen podzielił II m. (za Siergiejem Tiwiakowem, wspólnie z Wasylem Iwanczukiem, a przed Judit Polgár). W 2010 r. zwyciężył w turniejach Corus-B w Wijk aan Zee oraz Sigeman & Co w Malmö, natomiast w Eindhoven zdobył tytuł wicemistrza kraju. W 2011 r. podzielił I m. w Malmö (turniej Sigeman & Co, wspólnie z Wesleyem So i Hansem Tikkanenem) oraz zdobył drugi w karierze złoty medal indywidualnych mistrzostw Holandii. Na przełomie 2011 i 2012 r. zwyciężył w cyklicznym turnieju w Reggio Emilia. W 2012 r. po raz trzeci zdobył tytuł mistrza kraju. W 2014 r. podzielił II m. (za Lewonem Aronianem, wspólnie z Siergiejem Kariakinem) w turnieju Tata Steel w Wijk aan Zee[6] oraz podzielił I m. (wspólnie z Viswanathanem Anandem i Władimirem Kramnikiem) w turnieju London Chess Classic w Londynie[7]. W 2015 r. podzielił II m. (za Magnusem Carlsenem, wspólnie z Maximem Vachier-Lagrave'em, Wesleyem So i Ding Lirenem) w turnieju Tata Steel w Wijk aan Zee[8].

Wielokrotnie reprezentował Holandię w turniejach drużynowych, m.in.:

Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze (stan na marzec 2020) osiągnął 1 października 2015 r., z wynikiem 2798 punktów zajmował wówczas 5. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 1. miejsce wśród holenderskich szachistów. Ponowne osiągnięcie tego rankingu w styczniu 2016 roku pozwoliło mu się uplasować na 3. pozycji listy FIDE[1].

Inne[edytuj | edytuj kod]

Anisz Giri zna pięć języków: rosyjski, angielski, japoński, niderlandzki (mieszka w Holandii) i nepalski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]