Anjani Thomas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anjani Thomas
Ilustracja
Pseudonim Anjani
Data i miejsce urodzenia 10 lipca 1959
Honolulu, Hawaje, USA
Instrumenty fortepian
Gatunki jazz, folk
Wytwórnie płytowe Columbia Records
Powiązania Leonard Cohen
Strona internetowa

Anjani Thomas (ur. 10 lipca 1959 w Honolulu na Hawajach, USA) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka i pianistka, współpracuje m.in. z Leonardem Cohenem. Nagrywała także z Carlem Andersonem i Stanleyem Clarke. Karierę solową rozpoczęła w 2000 roku.

Życiorys[edytuj]

Pierwszym instrumentem, który miała w rękach już w wieku czterech lat, było tradycyjne hawajskie ukulele. W młodości pobierała lekcje gitary, fortepianu i śpiewu. Uczęszczała przez rok do Berklee College of Music w Bostonie, a następnie przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła karierę muzyczną. Występowała głównie w klubach jazzowych. W Nowym Jorku poznała producenta muzycznego, Johna Lissauera, który zaproponował Anjani wzięcie udziału w nagraniu utworu Leonarda Cohena "Alleluja". Sukces tego legendarnego już utworu spowodował włączenie artystki do zespołu wspierającego Cohena w tournée światowym Various Positions (1984-85). Anjani wzięła też udział w kolejnych przedsięwzięciach z tym artystą - jest obecna w partii wokalnej I'm Your Man (1988), The Future (1992) oraz Dear Heather (2004). W 2006 roku miała miejsce premiera solowej płyty Anjani - Blue Alert. Autorem tekstów oraz producentem krążka jest Leonard Cohen. Obecnie Anjani Thomas pracuje nad nowym albumem zatytułowanym I Came to Love, do którego osiem tekstów napisał także Leonard Cohen. Premiera nowej płyty przewidziana jest wstępnie na pierwszą połowę 2012 roku.

Występy w Polsce[edytuj]

W 2007 roku w Studio Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce Anjani Thomas wraz z Leonardem Cohenem wzięli udział w specjalnym koncercie promującym płytę Blue Alert. Zaśpiewali wspólnie dwie piosenki. Koncert uświetnił 45 urodziny Trójki[1].

Dyskografia[edytuj]

  • Anjani (2000)
  • The Sacred Names (2003)
  • Blue Alert (2006)

Przypisy