Ankieta bezpieczeństwa osobowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ankieta bezpieczeństwa osobowego jest dokumentem wypełnianym przez osobę sprawdzaną w postępowaniu sprawdzającym zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228).

Ankieta jest jednym z elementów postępowania sprawdzającego, które ma na celu ustalenie, czy osoba sprawdzana daje rękojmię zachowania tajemnicy państwowej lub tajemnicy służbowej.

Ankieta powinna zostać wypełniona przez osobę sprawdzaną własnoręcznie i zgodnie z jej najlepszą wiedzą i wolą.

Pierwotnie był jeden wzór ankiety bezpieczeństwa osobowego, który wypełniały wszystkie osoby sprawdzane niezależnie od rodzaju postępowania sprawdzającego. Po nowelizacji z 15 kwietnia 2005 roku w załączniku 2 ustawy znajdują się 3 wzory ankiety przeznaczone odpowiednio dla osób podlegających zwykłemu postępowaniu sprawdzającemu, poszerzonemu postępowaniu sprawdzającemu oraz specjalnemu postępowaniu sprawdzającemu. Zmiana polegała na skonstruowaniu ankiety w taki sposób, aby z niej wyeliminować elementy, które w danym postępowaniu są zbędne. Wyjątkiem jest ankieta wypełniana w poszerzonym postępowaniu sprawdzającym, gdzie nie wypełnia się punktu dotyczącego osób polecających. W każdej ankiecie zbierane dane osobowe o osobie sprawdzanej, miejscu pracy, źródłach utrzymania oraz dane na temat członków jej rodziny.

Zobacz też[edytuj]

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.