Przejdź do zawartości

Anna Augustynowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anna Augustynowicz
Data i miejsce urodzenia

1 kwietnia 1959
Dębica

Zawód, zajęcie

reżyserka teatralna

Edukacja

studia teatrologia na UJ, Wydział Reżyserii w PWST w Krakowie – ukończone w 1989[1].

Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Anna Augustynowicz (ur. 1 kwietnia 1959 w Dębicy) – polska reżyserka teatralna, dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie (1992-2021). Reżyserowała również na deskach Starego Teatru w Krakowie, Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W latach 90. jako pierwsza w Polsce wprowadzała na scenę nową europejską dramaturgię. Laureatka szeregu nagród teatralnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Reżyserii w krakowskiej PWST[2]. W latach 1992-2021 był dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie[3]

Po objęciu stanowiska dyrektora artystycznego szczecińskiej sceny uruchomiła małą scenę – „Malarnię”. Utwory przez nią wprowadzane doczekały się z czasem licznych realizacji w kraju. W przedstawieniach zajmujących się kwestiami społecznymi nie unikała odważnych, czasem drastycznych czy naturalistycznych sposobów mówienia o świecie oraz brutalnego języka. Obok środków typowo teatralnych na scenie posługiwała się technikami wideo, wykorzystywała w spektaklach nowoczesną, nierzadko ogłuszającą muzykę. Przykładem nowych poszukiwań w polskim teatrze, jest przedstawienie Augustynowicz Młoda śmierć z roku 1996, na podstawie sztuki Grzegorza Nawrockiego. Grę aktorów uzupełniały tu wideoklipowe montaże, podkreślające bezład i brutalność współczesnego świata oraz zachwianie norm moralnych u bohaterów, ukształtowanych w dużym stopniu pod wpływem środków masowego przekazu.

W Szczecinie miały miejsce polskie prapremiery dramatów młodych autorów: Naczelny (1993, realizacja Teatru Telewizji 1999), Siostry i bracia (1995) oraz Powrót skazańca (1998) Stiga Larssona, Bez czułości Clare McIntyre (1995), Moja wątroba jest bez sensu, albo zagłada ludu Wernera Schwaba (1997) czy Polaroidy Marka Ravenhilla (2002).

Poszukiwanie nowych form wyrazu przez Augustynowicz obejmuje również adaptacje sceniczne tekstów klasycznych. Celem tych poszukiwań jest nałożenie na tekst klasyczny współczesnej matrycy w postaci np. kostiumów, rekwizytów czy przestrzeni, a co za tym idzie uwspółcześnienie przekazu i dostosowanie komunikacji do teraźniejszej rzeczywistości. Przykładami takich realizacji są Balladyna Juliusza Słowackiego z 1995 r., Iwona, księżniczka Burgunda Witolda Gombrowicza z 1996 r., Sen nocy letniej Williama Shakespeare'a i Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej z 2000 r. czy Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego z 2003 r.

Dla Teatru Telewizji Anna Augustynowicz przygotowała także prapremierę sztuki Krzysztofa Bizia Toksyny (2002).

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Jest bohaterką filmu dokumentalnego „Wyłuskać człowieka z obrazu świata. Anna Augustynowicz” w reżyserii Doroty Petrus i Bogdana Lęcznara.

Wybrane realizacje[edytuj | edytuj kod]

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Teatr Telewizji[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona Teatru Współczesnego w Szczecinie (dostęp z dn. 23.03.2009 r.).
  2. Anna Augustynowicz, [w:] Twórcy [online], Culture.pl [dostęp 2024-03-22].
  3. Adam Zadworny Anna Augustynowicz po 30 latach przestanie być dyrektorką artystyczną Teatru Współczesnego w Szczecinie
  4. polityka.pl.
  5. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2020-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-26)].
  6. Warszawa. Nagrody miesięcznika Teatr przyznane [online], www.e-teatr.pl [dostęp 2017-09-07].
  7. Instytut Teatralny, Szczecin. Anna Augustynowicz z prestiżową nagrodą dla najlepszego reżysera teatralnego roku | e-teatr.pl [online], Teatr w Polsce - polski wortal teatralny [dostęp 2024-05-19] (pol.).