Anna Burbon-Parmeńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Blason fr Bourbon-Parme (petites armes).png
Anna Burbon-Parmeńska
Jej Królewska Mość królowa Rumunii
ilustracja
Królowa Rumunii
Okres panowania od 1948
Jako żona Michał I Rumuński
Poprzedniczka Maria Koburg
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 18 września 1923
Paryż
Ojciec René Burbon-Parmeński
Matka Małgorzata Duńska
Mąż Michał I Rumuński
Dzieci Małgorzata
Helena
Irena
Zofia
Maria

Anna Antonina Franciszka Charlotta Bourbon-Parmeńska (ur. 18 września 1923 w Paryżu) – tytularna królowa Rumunii jako żona ostatniego króla Rumunii Michała I.

Jej rodzicami byli książę René Burbon-Parmeński (młodszy brat cesarzowej Austro-Węgier Zyty) oraz księżniczka duńska Małgorzata (córka Waldemara, księcia Danii). Anna była prawnuczką króla Chrystiana IX. Dzieciństwo spędziła we Francji, a gdy wybuchła II wojna światowa razem z rodziną uciekła do Hiszpanii - stamtąd udali się do Portugalii i Stanów Zjednoczonych. Jej matka zajęła się wyrabianiem kapeluszy, ojciec pracował w gazowni, a Anna w latach 1940-1943 uczęszczała do Parson's School of Design w Nowym Jorku oraz pracowała jako ekspedientka w sklepie Macy's. W 1943 zgłosiła się na ochotnika do armii francuskiej. Służyła w Algerii, Maroku, Włoszech, Luksemburgu i Niemczech – prowadziła ambulans. Otrzymała francuski Krzyż Wojenny.

W listopadzie 1947, na ślubie przyszłej królowej brytyjskiejElżbiety II, Anna poznała króla Rumunii - Michała I, kuzyna i przyjaciela z dzieciństwa pana młodego. Rok wcześniej rumuńska księżna-matka Helena zaprosiła rodzinę Anny do Bukaresztu, ale wizyta nie doszła do skutku. Oczarowany Michał oświadczył się Annie szesnaście dni później w Lozannie. Anna zgodziła się, ale Michał nie chciał ogłaszać nowiny zanim nie poinformuje o niej swojego rządu. Powrócił więc do Rumunii, gdzie został skrytykowany przez rząd – zaręczyny króla zaczęto podawać jako powód jego nagłej abdykacji, tuszując, że w rzeczywistości króla obalili komuniści 30 grudnia. Michała ostatecznie deportowano i spotkał się z Anną dopiero 23 stycznia 1948 w Davos.

Ślub pary odbył się 10 czerwca 1948 w Grecji, w pałacu królewskim w Atenach. Ponieważ Michał jest wyznawcą prawosławia, para musiała otrzymać dyspensę. Anna jest tradycyjnie nazywana Jej Królewską Mością, królową Rumunii, mimo, że poślubiła Michała, kiedy ten królem już nie był. Anna i Michał mają pięcioro dzieci, księżniczki:

  • Małgorzatę (ur. 1949), żonę Radu Duda, księcia Hohenzollern-Veringen,
  • Helenę (ur. 1950), żonę (1) Robina Medforth-Millsa, (2) Alexandra Philipsa Nixon McAteer,
  • Irenę (ur. 1953), żonę Johna Kreugera (rozwód w 2003),
  • Zofię (ur. 1957), żonę Alaina Biarneixa (rozwód w 2002),
  • Marię (ur. 1964), żonę Kazimierza Mystkowskiego (rozwód w 2003).

Po ślubie Anna i Michał zamieszkali w Villa Sparta, domu matki Michała na obrzeżach Florencji. W 1949 przenieśli się do Lozanny, a w 1951 do Anglii - gdzie zamieszkali w Bramshill House w Hampshire, a następnie w Ayot St Lawrence w Hertfordshire. W 1955 powrócili do Szwajcarii i osiedli w Versoix pod Genewą. W 1992 Anna po raz pierwszy odwiedziła Rumunię. W latach 1993-1997 Michałowi odmawiano wpuszczenia do kraju, więc był reprezentowany przez żonę. Od roku 1997 restrykcje zniesiono, a kilka rezydencji królewskich oddano rodzinie królewskiej m.in. Săvârşin, Zamek Peleş i Pałac Elisabeta. W czerwcu 2008 Królowa Anna i Król Michał obchodzili diamentowe gody w Rumunii.