Anna Izabela Brzezińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anna Izabela Brzezińska
Data i miejsce urodzenia

19 lipca 1949
Ostrów Wielkopolski

profesor nauk psychologicznych
Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Doktorat

1976
Uniwersytet Warszawski

Habilitacja

1986

Profesura

18 czerwca 2001[1]

Uczelnia

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Odznaczenia
Medal Komisji Edukacji Narodowej

Anna Izabela Brzezińska (ur. 19 lipca 1949 w Ostrowie Wielkopolskim) – polska psycholog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentką (1972) psychologii klinicznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (praca magisterska: Stabilność obrazu własnej osoby a odporność na stres). Doktoryzowała się na Uniwersytecie Warszawskim w 1976 (praca: Model elementarza w świetle badań porównawczych, promotor – prof. Czesław Kupisiewicz), a habilitowała ponownie na UAM w 1986 (praca: Gotowość dzieci w wieku przedszkolnym do czytania i pisania – nagroda ministerialna)[2]. Profesorem jest od 2001 (profesor zwyczajny na UAM i SWPS)[3].

Jest członkiem Komitetu Psychologii PAN, kierownikiem Zakładu Psychologii Socjalizacji i Wspomagania Rozwoju w Instytucie Psychologii UAM oraz Katedry Psychologii Rozwoju i Edukacji w SWPS w Warszawie[3]. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zainteresowania[edytuj | edytuj kod]

Główne obszary zainteresowań badawczych to: psychologia rozwoju w okresie dzieciństwa, dorastania, dorosłości i starości, psychologia edukacji – opieka nad małym dzieckiem i wczesna edukacja, edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, geragogika, problemy zdrowia publicznego, m.in. odroczona dorosłość, starzenie się, niepełnosprawność, wykluczenie społeczne, instytucje edukacyjne, jakość społecznego środowiska uczenia się w kontekście kształtowania tożsamości osoby, rola nauczyciela w procesie wspomagania rozwoju ucznia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-05-24].
  2. UAM, CV
  3. a b Prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska. [dostęp 2012-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-20)].