Anna Jagielska-Riveiro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Jagielska-Riveiro
Ilustracja
Instrumenty gitara, lira korbowa, harfa gotycka
Typ głosu mezzosopran
Gatunki muzyka sefardyjska, muzyka żydowska, muzyka hiszpańska, muzyka dawna, muzyka świata
Zawód piosenkarka
Wydawnictwo Riveiro Music
Strona internetowa

Anna Jagielska-Riveiro – polska wokalistka, gitarzystka, trenerka głosu, producentka muzyczna. Śpiewa w wielu stylach, posługując się różnorodnymi technikami wokalnymi, ale centrum jej zainteresowań stanowi muzyka żydowska, w szczególności sefardyjska oraz muzyka hiszpańska[1].

Studiowała wiele technik wokalnych związanych zarówno z muzyką klasyczną (bel canto), z muzyką dawną i ludową (m.in. śpiew tzw. białym głosem), jak też z muzyką rozrywkową[2]. W jej dyskografii znajdują się 4 płyty o tematyce sefardyjskiej. Współpracuje ściśle z Instytutem Cervantesa w Warszawie, pod którego patronatem ukazała się jej płyta z pieśniami sefardyjskimi: Lunas Ovidadas – Sephardic Songs (2008). Płyta została objęta również patronatem Polskiego Radia PR II.

Obok tradycji muzycznych Hiszpanii artystka zajmuje się muzyką z szeroko pojętego kręgu kultury żydowskiej. Oprócz pieśni sefardyjskich wykonuje pieśni jidysz oraz pieśni hebrajskie, również liturgiczne (śpiewa też jako kantorka)[1].

W roku 2010 założyła zespół Maayan, w którego repertuarze poza pieśniami sefardyjskimi znajdują się stare pieśni hebrajskie oraz pieśni w języku jidysz. W 2011 ukazała się płyta zespołu z muzyką sefardyjską: Dos Amantes – Sephardic Songs będąca rejestracją koncertu, który odbył się jesienią 2010 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Koncert był częścią projektu: Bajo El Cielo De Sefarad – Pod Niebem Sefarad, zorganizowanego przez artystkę we współpracy z Instytutem Cervantesa oraz Zamkiem Królewskim w Warszawie[2].

Anna Jagielska-Riveiro koncertuje w Polsce i za granicą (występowała m.in. w Hiszpanii, Meksyku, Francji, Anglii, we Włoszech i w Niemczech). Jest zapraszana na międzynarodowe festiwale związane z muzyką żydowską i sefardyjską w Polsce i za granicą m.in. na: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sefardyjskiej w Kordobie (Hiszpania), Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Festiwal Kultury Żydowskiej „Simcha” we Wrocławiu[2].

Występowała też na wielu festiwalach związanych z muzyką dawną, etno oraz muzyką świata (world music) m.in. na: Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, Festiwalu Maj z Muzyką Dawną we Wrocławiu, Ars Cameralis Silesiae Superioris w Katowicach oraz XIX Festival del Organo Barroco i Festival San Miguel Cantador w Meksyku[3]

Obok działalności koncertowej artystka prowadzi kursy i warsztaty wokalne w Polsce i na świecie[2][3].

Największy wpływ na rozwój jej głosu miała praca z wybitnymi śpiewaczkami: Jadwigą Dzikówną (Polska), Evelyn Tubb i Vivien Ellis (Anglia), Montserrat Figueras (Hiszpania) oraz z kantorką Mimi Sheffer (Izrael).

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Arvolicos D’Almendra – Drzewka migdałowe – Pieśni sefardyjskie (2000)
  • Cantos de la Espana Antigua – Pieśni dawnej Hiszpanii (2000)
  • Nocha Latina – Noc latynoska (2001)
  • Cantigas de Amigo – Songs to a lover (Riveiro Music 2008)
  • Lunas Ovidadas – Sephardic Songs – Pieśni sefardyjskie (Riveiro Music 2009)
  • Dos Amantes – Sephardic Songs – (Riveiro Music 2011)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Anna Jagielska-Riveiro (pol.). W: Etno Serpent [on-line]. [dostęp 2017-06-02].
  2. a b c d Anna Jagielska-Riveiro (pol.). W: Folk24, Muzyka Czterech Stron Świata [on-line]. [dostęp 2017-06-02].
  3. a b Jagielska-Riveiro, Anna (pol.). W: MuzykaDawna.info [on-line]. [dostęp 2017-06-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]