Anna Julia Cooper

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Julia Cooper
Anna Julia Haywood
Ilustracja
zdjęcie z książki z 1892
Data i miejsce urodzenia

1858
Raleigh, Karolina Północna

Data i miejsce śmierci

27 lutego 1964
Waszyngton

Przyczyna śmierci

zawał serca

Anna Julia Cooper (ur. 1858 w Raleigh, zm. 27 lutego 1964 w Waszyngtonie) – amerykańska pisarka, wykładowczyni, feministka i działaczka, uważana za jedną z czołowych afroamerykańskich postaci środowiska akademickiego Stanów Zjednoczonych. W 1924 roku doktoryzowała się jako czwarta Afroamerykanka w dziejach. Jej przewód doktorski z historii został przeprowadzony na Sorbonie. Członkini społeczności afroamerykańskiej w Waszyngtonie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej rodzicami byli czarna niewolnica Hannah Stanley i jej biały właściciel George Washington Haywood. Anna Julia Cooper zdobyła wykształcenie nauczycielskie i w 1877 roku poślubiła byłego niewolnika George’a C. Coopera. Z powodu zamążpójścia została zmuszona do opuszczenia stanowiska nauczycielskiego.

Głos z Południa / A Voice from the South[edytuj | edytuj kod]

W 1892 roku Anna Julia Cooper opublikowała swoją pierwszą i najbardziej znaną książkę A Voice from the South: By A Woman from the South (Głos z Południa, autorstwa Kobiety z Południa), która jest uważana za pierwszą pozycję wydawniczą nurtu czarnego feminizmu. Książka promowała samodyscyplinę Afroamerykanek, w celu uzyskania awansu społecznego poprzez edukację. Zdaniem Cooper poprawa statusu czarnych kobiet, miała przełożyć się na poprawę statusu całej społeczności afroamerykańskiej.

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

  • A Voice from the South by a Black Woman of the South, 1892
  • L'Attitude de la France a l'Egard de l'Esclavage pendant la Revolution, 1925
  • Le Pelerinage de Charlemagne: Voyage a Jerusalem et a Constantinople, 1925

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]