Anna Karenina (film 1914)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Karenina
Анна Каренина
Ilustracja
Jeden z końcowych kadrów z filmu
Gatunek

dramat

Rok produkcji

1914

Data premiery

7 października 1914

Kraj produkcji

Imperium Rosyjskie

Czas trwania

90 minut

Reżyseria

Władimir Gardin

Scenariusz

Władimir Gardin

Główne role

Marija Giermanowa, Władimir Szatiernikow, Michaił Tamarow, Zoja Barancewicz, Władimir Kwanin, Władimir Obolenski, Moriewa

Zdjęcia

Aleksandr Lewicki

Scenografia

Iwan Kawaleridze, Czesław Sabinski

Wytwórnia

Thiemann i Reinhardt

Strona internetowa

Anna Karenina, ros. Анна Каренина, Anna Karieninarosyjski film niemy z 1914 roku w reżyserii Władimira Gardina. Film jest ekranizacją powieści Lwa Tołstoja pod tym samym tytułem[1].

Historia filmu[edytuj | edytuj kod]

Film powstał w ramach serii Rosyjska Złota Seria w 1914 roku, gdy w kinematografii rosyjskiej położono nacisk na adaptacje dzieł klasyków literatury. Anna Karenina w reżyserii Władimiera Gardina jest jedną z najbardziej udanych ekranizacji powieści Tołstoja. Film był debiutem zarówno reżysera, który w 1914 roku zrealizował również Sonatę Kreutzerowską w oparciu o opowiadanie Lwa Tołstoja o tym samym tytule, jak i dwóch aktorek, które w nim zagrały: Zoi Barancewicz i Marii Giermanowej.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Tytułowa bohaterka jest rozdarta pomiędzy uczuciami do męża, hrabiego Karenina, oraz do kochanka, Wronskiego. Jej dążenia do samodzielnego decydowania o własnym losie są tłumione przez konwenanse epoki. Wronski żąda od nie, aby opuściła męża dla niego, jednak nadchodzi wojna i kochankowie się rozstają. Anna Karenina cierpi. Aby uciec przed problemami, rzuca się pod pociąg i ginie.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Twórcy filmu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia kina. Tom 1. Kino nieme, pod red. Tadeusz Lubelski, Iwona Sowińska i Rafał Syska, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych "Universitas", Kraków 2010, s. 473.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]