Anna Kerth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Kerth
Data i miejsce urodzenia 1 listopada 1980
Gdańsk
Zawód aktorka
Lata aktywności od 2003
  • nominacja do BAFTA Scotland New Talent Awards
Strona internetowa

Anna Kerth (ur. 1 listopada 1980 w Gdańsku) – polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Od 2014 roku life coach. Jest pierwszą polską aktorką nominowaną do nagrody BAFTA Scotland New Talent.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Anna Kerth jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku (z roku 1999) oraz PWST im. L. Solskiego w Krakowie (z roku 2003). Skończyła również intensywny kurs aktorski i otrzymała certyfikat American Conservatory Theatre w San Francisco.

Po ukończeniu studiów pracowała w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie debiutowała rolą ONA w spektaklu "Audiencja III, czyli Raj Eskimosów" B. Schaeffera (reż. G. Matysik).

Jej ważniejsze role teatralne to Ona w "Audiencji III, czyli Raj Eskimosów" w reżyserii G. Matysika, Wendy w "O mało co" P. Pitery, Ala w "Tangu" Mrożka w reżyserii J. Bunscha oraz Abbie w "Pożądaniu w cieniu wiązów" w reżyserii G. Brala w Teatrze Pieśni Kozła.

Zagrała także w słuchowisku pt. "Brzytwy Kata Sellingera" (w reż. Henryka Rozena), które otrzymało GRAND PRIX dla najlepszego teatru radiowego na festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.

W 2014 roku nagrała dla Teatru Polskiego Radia monodram pt. "Dziennik Biurwy, czyli serio jestem normalna" w reżyserii Julii Mark.

Można ją usłyszeć w realizacjach słuchowisk "Wiedźmina" w reżyserii Janusza Kukuły.

Przez sześć lat mieszkała w Edynburgu, gdzie miała swój debiut w filmie pełnometrażowym "Running in Traffic", gdzie zagrała główną rolę żeńską, za którą była nominowana do szkockiej nagrody BAFTA.

Zagrała również w kilku krótkometrażowych filmach i serialach brytyjskiej produkcji oraz wystąpiła, w roli Królowej Izabeli, w spektaklu "Venezuela Viva" (reż. C. Lizarragi, Tomasz Borkowy).

Polskiej publiczności znana głównie z serialu telewizyjnego Na Wspólnej, gdzie wcielała się w rolę Małgosi Zimińskiej [1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]