Anna Knysok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Knysok
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 lipca 1951
Chorzów
Posłanka I kadencji Sejmu
Okres od 25 listopada 1991
do 31 maja 1993
Przynależność polityczna Partia Chrześcijańskich Demokratów
Odznaczenia
Krzyż Wolności i Solidarności

Anna Maria Knysok (ur. 19 lipca 1951 w Chorzowie) – polska polityk, urzędnik państwowy, psycholog, posłanka na Sejm X i I kadencji, była wiceminister zdrowia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w 1970 liceum medyczne, a 1980 studia na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego. W latach 1970–1990 pracowała w Szpitalu Miejskim w Chorzowie jako psycholog i pielęgniarka. We wrześniu 1980 przystąpiła do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, po wprowadzeniu stanu wojennego kolportowała podziemne wydawnictwa. Od kwietnia do lipca 1983 przebywała w areszcie, zwolniona na mocy amnestii. W latach 1982–1988 współorganizowała Msze za Ojczyznę w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie.

Była posłem na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego i I kadencji z ramienia Partii Chrześcijańskich Demokratów. W rządzie Jerzego Buzka objęła stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Była m.in. współautorką reformy służby zdrowia wprowadzającej kasy chorych. Należała do PChD, następnie do Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów i Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego – Ruch Nowej Polski.

Została zastępcą dyrektora, a następnie dyrektorem Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Członkini Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Klubu Inteligencji Katolickiej, Stowarzyszenia Wolnego Słowa, a także organizacji charytatywnych.

W 2011 otrzymała Krzyż Wolności i Solidarności[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]