Anna Kuliscioff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Kuliscioff
Nunes Vais, Mario (1856-1932) - Anna Kuliscioff a Firenze (1908).jpg
Anna Kuliscioff w 1908 roku
Data i miejsce urodzenia 9 stycznia 1855
Moskaja k. Symferopola
Data i miejsce śmierci 27 grudnia 1925
Mediolan

Anna Kuliscioff, właściwie Anija Rosenstein (ur. 9 stycznia 1855[1], zm. 27 grudnia 1925) – rosyjska anarchistka oraz feministka żydowskiego pochodzenia. Większość swojego dorosłego życia spędziła na emigracji we Włoszech.

Anna Kuliscioff urodziła się w 1855 roku we wsi Moskaja na Krymie wchodzącym w skład Imperium Rosyjskiego. W 1871 roku wyjechała do Szwajcarii, gdzie rozpoczęła studia na wydziale filozofii uniwersytetu w Zurychu. Po ukończeniu studiów wróciła do Rosji, gdzie zaczęła działalność polityczną.

W 1877 roku w związku z prześladowaniami przez władzę rosyjskie Kuliscioff wyemigrowała do Szwajcarii, gdzie poznała swojego pierwszego męża, włoskiego anarchistę Andrea Costę, z którym udała się do Paryża. Rok później została wydalona z Francji, a następnie osiedliła się na terytorium Włoch. W 1880 roku Kuliscioff ponownie udała się do Szwajcarii, gdzie podjęła studia medyczne.

W 1888 roku po ukończeniu studiów medycznych Kuliscioff podjęła studia specjalizacyjne w dziedzinie ginekologii na uczelniach w Padwie oraz Turynie. Po uzyskaniu dyplomu specjalisty otworzyła gabinet medyczny w Mediolanie, gdzie poznała Filippo Turatiego, który wkrótce został jej partnerem. Wraz z Turattim, znanym socjalistą, uczestniczyła we współzawodnictwie Włoskiej Partii Socjalistycznej (PSI). W ciągu następnych lat Kuliscioff pełniła funkcję liderki partyjnego skrzydła reformatorskiego (opartego na zasadach marksizmu), skutecznie broniąc PSI przed dominacją komunistów (Włoska Partia Komunistyczna powstała w 1921 roku po rozłamie w PSI), a także wpływami irredentstów zjednoczonych pod przywództwem Benito Mussoliniego (opuścił on partię w 1912 roku).

W 1921 roku Kuliscioff, Turati oraz Giacomo Matteotti założyli Zjednoczoną Partię Socjalistyczną.

Anna Kuliscioff zmarła 27 grudnia 1925 roku w Mediolanie na gruźlicę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rosalia Colombo Ascari, « Feminism and Socialism in Anna Kuliscioff's Writings », in Robin Pickering-Iazzi, Mothers of invention: women, Italian fascism, and culture, U of Minnesota Press, 1995, p.1-25