Anna Ostrogska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Ostrogska
Ilustracja
Herb
Dąbrowa
Rodzina Kostkowie
Data urodzenia 1575
Data i miejsce śmierci 6 listopada 1635
Jarosław
Ojciec Jan Kostka
Matka Zofia ze Sprowy Odrowążówna
Mąż

Aleksander Ostrogski

Dzieci

Zofia Lubomirska
Konstanty Aleksander Ostrogski
Janusz Paweł Ostrogski
Anna Alojza Chodkiewiczowa
Katarzyna Zamoyska

Anna Ostrogska z Kostków (ur. 1575, zm. 6 listopada 1635 w Jarosławiu) – księżna herbu Dąbrowa. Córka Jana i Zofii.

Życiorys[edytuj]

Została szybko osierocona przez ojca i matkę. Przebywała wtedy według testamentu pod opieką brata Jana Kostki[1]. Po nagłej śmierci brata opiekował się nią stryj Krzysztof Kostka. W wieku 18 lat wyszła za mąż za wyznawcę prawosławia Aleksandra Ostrogskiego. Zamieszkała wraz z mężem na zamku w Jarosławiu. W 1606 wykupiła od siostry drugą połowę miasta. Po śmierci męża prowadziła bardzo pobożne życie. W 1604 r. zakupiła ubrania dla ubogich uczniów kolegium. Choć zgodnie z umową małżeńską, córki miały być katoliczkami po matce, a synowie prawosławnymi po ojcu, czyniła starania o nawrócenie synów na katolicyzm.

Była fundatorką bursy przy kolegium. Według legend cechowało ją wielkie miłosierdzie wobec innych. Dotkliwą dla niej była śmierć synów. Księżna ofiarowała jezuitom folwarki w Tywonii, Łazach i Ptehorce na Wołyniu oraz pieniądze na zakup wsi Łowce. Sprowadziła do Jarosławia benedyktynki. Była propagatorką powstania kolegium zamiejskiego. Podarowała w 1633 r. kościołowi św. Jana srebrną podobiznę św. Ignacego wykonaną w Augsburgu. 1 lutego 1634 sporządziła testament w którym wyraziła wolę spoczęcia w krypcie fundatorskiej kościoła św. Jana.

Zmarła po długotrwałej chorobie w 1635 w Jarosławiu. Data jej śmierci jest podawana różnorodnie: według A. Duryjewskiego 20 września, według Ignacego Rychlika 30 października oraz według ks. Franciszka Siarczyńskiego 6 listopada. Data pogrzebu jest też niejasna 2 lub 7 stycznia 1636 a według bib. Osollineum 12 stycznia. Uroczystości pogrzebowej przewodniczył bp Andrzej Szołdrski. Ciało księżnej spoczęło w szklanej trumnie w podziemiach kaplicy św. Krzyża kościoła św. Jana, a serce – w krypcie benedyktyńskiego kościoła.

Rodzina[edytuj]

Z małżeństwa z Aleksandrem Ostrogskim miała ośmioro dzieci:

Tytuły od narodzin do śmierci[edytuj]

Przypisy

  1. Jerzy Antoni Kostka, Kostkowie herbu Dąbrowa, 2010, ISBN 978-83-89976-40-6.