Anna Ostrogska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Ostrogska
Anna Ostrogska
Dąbrowa
Dąbrowa
Data urodzenia 1575
Data śmierci 6 listopada 1635
Miejsce śmierci Jarosław
Rodzina Kostkowie
Rodzice Jan Kostka
Zofia ze Sprowy Odrowążówna
Małżeństwo Aleksander Ostrogski
Dzieci Zofia Lubomirska
Konstanty Aleksander Ostrogski
Janusz Paweł Ostrogski
Anna Alojza Chodkiewiczowa
Katarzyna Zamoyska

Anna Ostrogska z Kostków (ur. 1575, zm. 6 listopada 1635 w Jarosławiu) – księżna herbu Dąbrowa. Córka Jana i Zofii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Została szybko osierocona przez ojca i matkę. Przebywała wtedy według testamentu pod opieką brata Jana Kostki. Po nagłej śmierci brata opiekował się nią stryj Krzysztof Kostka. W wieku 18 lat wyszła za mąż za wyznawcę prawosławia Aleksandra Ostrogskiego. Zamieszkała wraz z mężem na zamku w Jarosławiu. W 1606 wykupiła od siostry drugą połowę miasta. Po śmierci męża prowadziła bardzo pobożne życie. W 1604 r. zakupiła ubrania dla ubogich uczniów kolegium. Choć zgodnie z umową małżeńską, córki miały być katoliczkami po matce, a synowie prawosławnymi po ojcu, czyniła starania o nawrócenie synów na katolicyzm.

Była fundatorką bursy przy kolegium. Według legend cechowało ją wielkie miłosierdzie wobec innych. Dotkliwą dla niej była śmierć synów. Księżna ofiarowała jezuitom folwarki w Tywonii, Łazach i Ptehorce na Wołyniu oraz pieniądze na zakup wsi Łowce. Sprowadziła do Jarosławia benedyktynki. Była propagatorką powstania kolegium zamiejskiego. Podarowała w 1633 r. kościołowi św. Jana srebrną podobiznę św. Ignacego wykonaną w Ausburgu. 1 lutego 1634 sporządziła testament w którym wyraziła wolę spoczęcia w krypcie fundatorskiej kościoła św. Jana.

Zmarła po długotrwałej chorobie w 1635 w Jarosławiu. Data jej śmierci jest podawana różnorodnie: według A. Duryjewskiego 20 września, według Ignacego Rychlika 30 października oraz według ks. Franciszka Siarczyńskiego 6 listopada. Data pogrzebu jest też niejasna 2 lub 7 stycznia 1636 a według bib. Osollineum 12 stycznia. Uroczystości pogrzebowej przewodniczył bp Andrzej Szołdrski. Ciało księżnej spoczęło w szklanej trumnie w podziemiach kaplicy św. Krzyża kościoła św. Jana, a serce – w krypcie benedyktyńskiego kościoła.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Z małżeństwa z Aleksandrem Ostrogskim miała ośmioro dzieci:

Tytuły od narodzin do śmierci[edytuj | edytuj kod]