Anna Popek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Popek
Ilustracja
Anna Popek (2018)
Data i miejsce urodzenia

26 czerwca 1968
Bytom

Zawód, zajęcie

dziennikarka, prezenterka telewizyjna

Alma Mater

Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Warszawski

Pracodawca

TVP, Polskie Radio

Wyznanie

katolicyzm

Strona internetowa

Anna Grażyna Popek z domu Chruzik (ur. 26 czerwca 1968 w Bytomiu) – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1987 ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach[1]. W tym czasie rozpoczęła pracę w mediach – została prezenterką TVP Katowice, a następnie pracowała we wrocławskim oddziale TVP[2], gdzie prowadziła program informacyjny Fakty.

Była rzeczniczką prasową Polskich Linii Lotniczych LOT[2].

Po przeprowadzce do Warszawy, gdzie ukończyła zaoczne podyplomowe Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim[1], trafiła na staż do redakcji ekonomicznej Panoramy[2], wkrótce zostając prowadzącą południowego wydania ekonomicznego. Przeszła kurs BBC przygotowujący do kompleksowej realizacji programów telewizyjnych[1].

Anna Popek (2012)

W lipcu 1999 została prezenterką TVP1, dla której prowadziła poranny program Kawa czy herbata?[1]. Od kwietnia do czerwca 2016 prowadziła talk-show Świat się kręci, a od września 2016 – Zatrzymaj chwilę[3] i Po prostu zdrowie[4]. Od lutego do czerwca 2017 współprowadziła poranny program Dzień dobry, Polsko!. Była prowadzącą dwóch edycji programów rozrywkowych TVP2 Załóż się[1] i Takty Nietakty[1], a także współprowadzącą program Pytanie na śniadanie. Prowadziła program Halo Polonia dla TVP Polonia[5] i program TVP Info Wstaje dzień (od 2018)[6]. Od września 2017 współprowadzi Wielkie Testy TVP.

Na początku 2017 została szefową PAP Life[7].

W lutym 2020 prowadziła uroczyste podpisanie ustawy o 13. emeryturze przez prezydenta Andrzeja Dudę, z kolei w czerwcu 2021 prowadziła konwencję Partii Republikańskiej u boku posła Kamila Bortniczuka. Za zaangażowanie w te wydarzenia została skrytykowana przez wielu dziennikarzy[8].

Prowadziła audycję Popek, kultura i gwiazdy na antenie Radia Plus i Vox FM, a także cykl Smaki zdrowia dla Programu I Polskiego Radia. Prowadzi audycje Leniwe przedpołudnie w radiowej Trójce[9].

Inna działalność[edytuj | edytuj kod]

Uczestniczyła w programach rozrywkowych Gwiazdy tańczą na lodzie (2007), Taniec z gwiazdami (2008)[1] i Fort Boyard.

Była doradcą Ministra Finansów Grzegorza Kołodki.

Zagrała epizodyczne role w serialach: Czwarta władza (2004), Pitbull (2005), Egzamin z życia (2006), Barwy szczęścia (2007), M jak miłość (2011) i Na dobre i na złe (2012).

W 2019 wspólnie z Agnieszką Wójcik utworzyła fundację „Kulturalna Polska”, zajmującą się promocją polskiej kultury i propagowaniem dobrych manier.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jej mężem był Andrzej Popek, z którym rozwiodła się pod koniec sierpnia 2011 po 16 latach małżeństwa[10]. Mają dwie córki, Oliwię i Małgorzatę.

Anna Popek jest katoliczką[11].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]