Anna Piotrowna (1757–1759)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Anna Romanowa (1757–1759))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Piotrowna
wielka księżna
Data urodzenia 20 grudnia 1757
Data śmierci 16 marca 1759
Matka Katarzyna
Odznaczenia
Order Świętej Katarzyny Męczennicy – I klasa

Anna Piotrowna (ur. 20 grudnia 1757, zm. 16 marca 1759[1][a]) – wielka księżna, córka cara Piotra III i wielkiej księżnej Katarzyny Aleksiejewny[b]. Domniemanym ojcem miał być późniejszy król Polski, a wówczas poseł saski Stanisław Poniatowski.

Narodziny Anny Piotrowny były owocem romansu księżnej z dyplomatą polskim w służbie saskiej. Poniatowski przybył do Petersburga w 1755, dzięki staraniom Familii, jako prywatny sekretarz brytyjskiego ambasadora, Charlesa Hanbury Williamsa, którego poznał wcześniej w Berlinie. W czerwcu 1755 został przedstawiony przez ambasadora Sophie Friederike Auguste księżnej von Anhalt-Zerbst, przyszłej cesarzowej Rosji Katarzynie II, zaś w grudniu tego samego roku nawiązał z nią niebezpieczny romans. Williams, chcąc ochronić swego sekretarza, odesłał go w sierpniu 1756 do Polski, skąd miał wrócić do Petersburga chroniony immunitetem dyplomatycznym jako reprezentant Saksonii[2]. W końcu 1756 rzeczywiście został posłem saskim w Petersburgu, gdzie kontynuował romans z przyszłą carycą, którego owocem była ich córka Anna Piotrowna. Została ona formalnie uznana za córkę przez następcę tronu, pomimo że zarówno on, jak i cały dwór powątpiewał w jego ojcostwo.

Przy chrzcie 28 grudnia 1757 roku i mianowaniu na wielką księżną została odznaczona Orderem Świętej Katarzyny 1 stopnia[1].

Michaił Łomonosow z okazji narodzin Anny Piotrowny skomponował odę dedykowaną cesarzowej Elżbiecie[3].


Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Według kalendarza juliańskiego ur. 9 grudnia 1757, zm. 9 marca 1759.
  2. Żony następcy tronu rosyjskiego Piotra Fiodorowicza, późniejszej cesarzowej Rosji Katarzyny II Wielkiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]