Anna Treter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anna Treter
Ilustracja
Anna Treter, 06-07-2014, Baranów Sandomierski
Data i miejsce urodzenia

12 czerwca 1952
Kielce

Instrumenty

instrumenty klawiszowe

Gatunki

poezja śpiewana

Zawód

wokalistka

Współpracownicy
Jan Hnatowicz – gitary
Wojciech Bobrowski – gitary basowe
Tomasz Hernik – puzon, akordeon
Adam Niedzielin – instrumenty klawiszowe
Artur Malik – perkusja
Jacek Kotlarski – śpiew, trąbka
Zespoły
Pod Budą
Strona internetowa

Anna Treter (ur. 12 czerwca 1952 w Kielcach[1]) – polska solistka i pianistka zespołu Pod Budą, z którym pracuje od początku jego istnienia.

Grupa nagrała 13 płyt mających dziś status platynowych, zarejestrowała wiele recitali telewizyjnych, uczestniczyła we wszystkich większych festiwalach, zagrała kilka tysięcy koncertów.

W 2003 roku Anna Treter zdecydowała się na wydanie solowego albumu Na południe. Gościnnie na płycie wystąpili: Ryszard Rynkowski, Magda Steczkowska, Piotr Schulz, a także kapela Sebastiana Karpiela-Bułecki (Zakopower). Większość tekstów napisała sama. Prawie cała muzykę skomponował Jan Hnatowiczgitarzysta i aranżer, kompozytor wielu przebojów zespołu Pod Budą m.in. Ballada o ciotce Matyldzie, Blues o starych sąsiadach, Gdy mnie kochać przestaniesz – mąż artystki. W 2005 roku wydała kolejną płytę Może tak, może nie, opartą prawie w całości na własnych tekstach, a w 2006 roku – nagrany na żywo – solowy album Bez retuszu będący zapisem koncertu, który odbył się w krakowskich Krzysztoforach jesienią 2005. Płyta ukazała się w listopadzie 2006 r.

W 2006 roku powstał dwuczęściowy telewizyjny recital artystki, będący zapisem jednego z koncertów, emitowany na antenach TVP i TV Polonia.

Anna Treter otworzyła także w Krakowie swoją „Piosenkarnię”. Co miesiąc spotyka się w niej z młodymi, wrażliwymi, mającymi coś do powiedzenia muzykami, poetami, kompozytorami i pieśniarzami. Mieszka w Rząsce pod Krakowem[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Na południe (2003)
  • Może tak, może nie (2005)
  • "BEZ RETUSZU" (2006) live
  • Wielki wiatr (2013)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anna Treter. bibliotekapiosenki.pl. [dostęp 2013-11-03]. (pol.).
  2. Anna Treter. piosenkarnia.pl. [dostęp 2013-11-03]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]