Anna Wesołowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy byłej sędzi Sądu Okręgowego w Łodzi. Zobacz też: Sędzia Anna Maria Wesołowska – program telewizji TVN.
Anna Wesołowska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1954
Łódź
Zawód sędzia
prezenterka telewizyjna
osobowość telewizyjna
Miejsce zamieszkania Łagiewniki-Łódź
Narodowość polska
Uczelnia Uniwersytet Łódzki
Małżeństwo Ryszard Wesołowski
Dzieci Dominika Wesołowska
Izabela Wesołowska

Anna Wesołowska (ur. 17 lipca 1954 w Łodzi) – polska sędzia w stanie spoczynku, ostatnio zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

Występowała w programach Sędzia Anna Maria Wesołowska i Wesołowska i mediatorzy, emitowanych na antenie telewizji TVN[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (1978), otrzymała nominację w 1982.

Łódzka sędzia, współautorka ustawy o świadku koronnym[potrzebny przypis], ekspert od przestępczości zorganizowanej[kto tak uważa?]. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej „Ośmiornicy” i Gangu Popeliny. Brała udział w wydaniu orzeczenia o nałożeniu na siedemnastoletniego handlarza narkotyków obowiązku ostrzegania młodzieży na lekcjach wychowawczych przed handlem i używaniem narkotyków. 1 października 2009 przeszła w stan spoczynku[2].

Napisała do Dziennika Łódzkiego cykl felietonów skierowanych do młodzieży na temat prawa, których część była przedmiotem zajęć szkolnych w Łodzi na temat korupcji. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw (Pokój Przyjazny Dziecku – „błękitny pokój”, „niebieski pokój”).

Członkini Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Współtwórczyni projektu „Dziennikarz w sądzie”, organizowanego przez „Iustitia”, Fundację im. Stefana Batorego i Helsińską Fundację Praw Człowieka, mającego na celu poznanie przez dziennikarzy uwarunkowań pracy sędziów i na odwrót.

Członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Pełni funkcję społecznego doradcy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

W 1972 zagrała w wyreżyserowanym przez Anette Olsen filmie Agnieszka. Występowała w serialu z gatunku court show Sędzia Anna Maria Wesołowska, emitowanym od 2006 do 2011 przez telewizję TVN, grając samą siebie.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Mężatka (mąż Ryszard), ma dwie córki (Izabela i Dominika).

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny. Warszawa: Wydawnictwo Poltext, 2008. ​ISBN 978-83-7561-008-6
  • Bezpieczna młodzież: program prewencyjno-wychowawczy dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego. Łódź: Regionalne Centrum Polityki Społecznej przy Urzędzie Marszałkowskim, 2003. ​ISBN 83-919501-1-5
  • Zmiany kodyfikacji karnych w zakresie przepisów dotyczących ochrony prawnej małoletnich; [w:] kwartalnik Dziecko krzywdzone nr 6/2004 – Dziecko jako świadek w procedurach prawnych; Fundacja Dzieci Niczyje, ISSN 1644-6526 (ekspertyza na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka)
  • Korupcja w wymiarze sprawiedliwości – symptomy i kulisy; [w:] Przestępczość zorganizowana. Świadek koronny, terroryzm w ujęciu praktycznym pod red. Emila W. Pływaczewskiego. Kraków: Wydawnictwo „Kantor Wydawniczy Zakamycze”, 2005. ​ISBN 83-7444-128-3

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]