Anna Więzik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Więzik
Data i miejsce urodzenia 4 sierpnia 1930
Cieszyn
Data i miejsce śmierci 2 czerwca 2011
Cieszyn
Narodowość Polska
Dziedzina sztuki literatura
Ważne dzieła

Aforyzm w in­dyjskim autokarze

Anna Więzik (ur. 4 sierpnia 1930 w Cieszynie, zm. 2 czerwca 2011 tamże[1]) – polska poetka, długoletni pracownik PCK, organizatorka Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Indyjskiej, członek Klubu Literackiego "Nadolzie"[1].

Tematyka poezji Anny Więzik jest niezwykle szeroka. Autorka sercem i piórem reaguje na wszelkie objawy życia narodowego, duchowego i społecznego. Dlatego jej wyznanie: "Kocham ludzi, uważam ich za moją rodzi­nę..." jest stwierdzeniem szczerze prawdziwym.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej rodzicami byli Zuzanna Wałach (z domu Wigłasz)i Rudolf Wałach. Ukończyła Liceum Ogól­nokształcące im. Kopernika w Cie­szynie i szkolenie dla instruktorów PCK w Warszawie. Połowę życia poświęciła pracy Polskim Czerwonym Krzyżu w Zarządzie Powiatowym w Cieszynie. W tym okresie współpracowała z miesięcz­nikiem Zdrowie i Głosem Zie­mi Cieszyńskiej[1]. Były to artykuły o tematyce czerwonokrzyskiej.

Była też organizatorką Koła Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Indyjskiej, któremu wiele lat przewodniczyła.

Twórczość literacką rozpoczęła późno, po podróży do Indii zadebiu­towała (w 1979 r.) wierszem – w zaolziańskiej Gazetce pioniera – "Aforyzm w in­dyjskim autokarze". Później jej wiersze, artykuły i dłuższe cykliczne prace ukazywa­ły się w Głosie Ziemi Cieszyńskiej, Zwiastunie, Kresach Literackich, Słowie i Myśli, Echu Chełmka, Pochodni oraz w kalendarzach: cieszyńskim i ewangelickim[1].

Do ważnych prac prozatorskich Anny Więzik należą: "Zapomniany patriota" (jest to biografia dyrektora Szko­ły Wydziałowej w Cieszynie – Jana Wałaskiegp) oraz "Z kart historii" (opisująca powstanie i działalność cieszyń­skiego Oddziału PCK).

Do roku 2000 brała udział w licznych konkursach zdobywając w sumie 28 nagród i wyróżnień, w tym trzech ogólnopolskich (PAX-u, Kieleckiej Rozgłośni Polskiego Radia i Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu) oraz pięciu regionalnych (w tym trzech pierwszych). Wy­dała zbiory wierszy: Samotna chwila herbaty (Macierz Ziemi Cieszyńskiej w 1990 roku), Przebłyski (Zprz Wojew. ZNP, Bielsko-Biała 1992), Ziarna na drodze (Dom Narodo­wy, 1995). Od 1982 roku była członkinią Klubu Literackiego Nadolzie przy MZC w Cieszynie.

Po ciężkiej chorobie, zmarła nad ranem 2 czerwca 2011 roku w Cieszynie[1].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Zbiory poezji[edytuj | edytuj kod]

  • Samotna chwila herbaty (Macierz Ziemi Cieszyńskiej, 1990)
  • Przebłyski (Zprz Wojew. ZNP, Bielsko-Biała, 1992)
  • Ziarna na drodze (Dom Narodo­wy, 1995)
  • Po sprawdzonych (Offsetdruk i Media, Cieszyn, 2001)
  • Impresje z podróży po Indiach (Offsetdruk i Media, Cieszyn, 2001)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Zmarła poetka Anna Więzik (pol.). wiadomosci.ox.pl, 2011-06-03. [dostęp 2011-06-19].