Anne Hathaway (żona Williama Szekspira)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anne Hathaway
ilustracja
Data urodzenia 1556
Data śmierci 1623
Ten artykuł dotyczy żony Williama Szekspira. Zobacz też: inne osoby o tym nazwisku.

Anne Hathaway (1556-1623) – żona Williama Szekspira.

Dom rodzinny[edytuj | edytuj kod]

Dom rodziny Hathaway niedaleko Stratford

Dzieciństwo spędziła w okolicach Stratford-upon-Avon, podobnie jak jej mąż. Jej domu nie można jednoznacznie nazwać typową wiejską chatą, gdyż znajduje się tam dwanaście pokoi, z kilkoma sypialniami i rozległym ogrodem. Współcześnie znajduje się tam niewielkie muzeum.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Niewiele wiadomo o jej dorastaniu. Ich ślub miał miejsce w 1582. Anne miała wtedy 26 lat, Szekspir zaś 18. Wiadomo, że była w ciąży. Ze względu na ten fakt oraz różnicę wieku pomiędzy nimi, istnieje podejrzenie, że było to małżeństwo z konieczności, niejako wymuszone przez jej rodzinę.

Mieli trójkę dzieci: Susannę (ur. w 1583) i bliźnięta o imionach Hamnet i Judith, urodzone w 1585.

Niektórzy uważają, że Szekspir nie przepadał za swoją żoną. Sam tworzył w Londynie, podczas gdy ona mieszkała w Stratford. Jako koronny argument podają zdanie w testamencie: Mojej drogiej żonie darowuję drugorzędne łoże. Nie jest to jednak żaden argument, ponieważ żona miała prawo po śmierci męża rozporządzać jedną trzecią jego majątku i nie trzeba było o tym wspominać w testamencie. Drugorzędne łoże darował jej najprawdopodobniej dlatego, że je lubiła.

Niemniej jednak, Szekspir, po odejściu na emeryturę, postanowił zamieszkać w Stratford, nie w Londynie. Poza tym, archiwa podają, że żonom w spadku często pozostawiano części wyposażenia domu, takie jak łóżka, większość majątku powierzano zaś dzieciom, w nadziei, że będą opiekować się matką.

Odniesienia do Anne w dziełach Szekspira[edytuj | edytuj kod]

Anne pojawia się w 145 sonecie, pod słowami 'hate away'. Wielu badaczy uważa także, że pierwowzorem złośnicy z Poskromienia złośnicy była właśnie żona Szekspira.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]