Annie Jones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Annie Jones
Esau Child
Esau Lady
Ilustracja
Plakat z występów Annie Jones
Data i miejsce urodzenia

14 lipca 1865
Marion

Data i miejsce śmierci

październik 1902
Nowy Jork

Przyczyna śmierci

gruźlica

Zawód, zajęcie

artystka cyrkowa
muzyk

Narodowość

amerykańska

Małżeństwo

Richard Elliott
William Donovan

Annie Jones (ur. 14 lipca 1865 w Marion w stanie Wirginia[1], zm. w październiku 1902 w Nowym Jorku) – amerykańska artystka cyrkowa, występująca w roli kobiety z brodą.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Chora na hirsutyzm dziewczynka po raz pierwszy została zaprezentowana widowni cyrkowej w Nowym Jorku, kiedy miała zaledwie rok[2]. Za jej „wypożyczenie” do cyrku rodzice otrzymywali od właściciela cyrku Barnum 150 dolarów tygodniowo. Kiedy ukończyła pięć lat posiadała pokaźne wąsy i bokobrody, występując na scenie jako „brodata dziewczynka”. Używała też pseudonimu Esau Girl, nawiązującego do biblijnej postaci Ezawa. Wtedy też została pierwszy raz uwieczniona na zdjęciu wykonanym przez Mathew Brady’ego[3]. Kolejne portrety Annie sprzedawano w formie pocztówek i cieszyły się znaczną popularnością.

Już jako dorosła kobieta, Annie Jones występowała w zespole „freaków”, związanych z cyrkiem Barnuma, grając także na instrumentach muzycznych. Wraz z zespołem wystąpiła w Rosji. W 1902 odwiedziła matkę, mieszkającą w Nowym Jorku. Wcześniej chorowała na gruźlicę, ale w październiku jej stan zdrowia gwałtownie się pogorszył i doprowadził do śmierci.

Dwukrotnie wychodziła za mąż. W 1881 poślubiła Richarda Elliota, z którym rozwiodła się w 1895 i poślubiła Williama Donovana, z którym żyła aż do jego śmierci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katherine Adams, Michael Keene, Women of the American Circus, 1880-1940, McFarland 2012, s.138
  2. Janet M. Davis, The Circus Age: Culture & Society Under the American Big Top, University of North Carolina Press 2002, s.120
  3. Pierwsze fotografie Annie Jones. [dostęp 2014-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-21)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]