Przejdź do zawartości

Anolis milleri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anolis milleri[1]
H.M. Smith, 1950
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Rząd

łuskonośne

Podrząd

Iguania

Rodzina

Dactyloidae

Rodzaj

Anolis

Gatunek

A. milleri

Synonimy
  • Norops milleriMcCranie, Cruz & Holm, 1993
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

brak danych

Anolis millerigatunek chronionej w Meksyku jaszczurki z rodziny Dactyloidae i kladu Iguania.

Systematyka

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek zaliczany jest do rodzaju Anolis[2] w rodzinie Dactyloidae[1][2]. W przeszłości, zanim wyodrębniono Dactyloidae, zaliczano je jednak do rodziny legwanowatych (Iguanidae)[3][4].

Rozmieszczenie geograficzne

[edytuj | edytuj kod]

Zasięg występowania tego meksykańskiego endemitu zawiera się w obrębie północnego wschodu stanu Oaxaca, okolic Quetzaltepec. Gad bytuje na wysokości około 1500 metrów n.p.m. Udało się odszukać go dwa razy, w lesie tropikalnym wiecznie zielonym i w lesie mglistym: w latach czterdziertych i w latach siedemdziesiątych XX wieku. Istnieją też doniesienia o spotkaniu zwierzęcia w sieldisku zdegenerowanym działalnością człowieka, ale informacje te wymagają jeszcze potwierdzenia[2].

Zagrożenia i ochrona

[edytuj | edytuj kod]

Przedstawicieli gatunku spotyka się z różną częstością w zależności od warunków środowiska. Populacja utrzymuje się na stałym poziomie[2].

Zagrożenia dla tego gatunku obejmują pożary i przekształcanie lasów w tereny rolnicze. Jaszczurki tej nie odnotowano w obrębie żadnego obszaru chronionego, ale meksykańskie prawodawstwo zapewnia jej ochronę gatunkową[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Anolis milleri, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f Anolis milleri, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Gady łuskonośne − jaszczurki, amfisbeny i węże. W: Hanna Dobrowolska: gady. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 279, seria: zwierzęta świata. ISBN 83-01-00957-8.
  4. Systematyka gadów. W: Hanna Dobrowolska: gady. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 475, seria: zwierzęta świata. ISBN 83-01-00957-8.