Anolis nubilis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anolis nubilis
(Köhler, McCranie & Wilson, 1999)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Rząd łuskonośne
Podrząd Iguania
Rodzina długonogwanowate
Rodzaj Anolis
Gatunek Anolis nubilis
Synonimy
  • Norops nubilis Köhler, McCranie & Wilson, 1999
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Anolis nubilisgatunek jaszczurki z rodziny długonogwanowatych występującej tylko w jednym miejscu: na małej, niegościnnej, wulkanicznej wyspie należącej do Antigui i Barbudy.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę zalicza się do rodzaju Anolis, należącego do rodziny długonogwanowatych (Polychrotidae)[1]. W przeszłości zaliczany był do licznej w gatunki rodziny legwanowatych (Iguanidae)[2][3].

Rozmieszczenie geograficzne, zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Redonda – niewielka wyspa, którą zamieszkuje ten gatunek jaszczurki

Długonogwanowaty ten występuje jedynie na niewielkiej wulkanicznej wyspie Redonda o powierzchni 2 km² należącej do państwa Antigua i Barbuda. Rzeczywisty zasięg występowania zwierzęcia jest jednak jeszcze mniejszy, gdyż tylko niewielka część wyspy nadaje się do zamieszkania przez te gady. Nie ma tam osadnictwa ludzkiego, zagrożenie stanowi natomiast populacja kóz, objadająca wyspę z ubogiej roślinności. Wyspa sięga wysokości 300 m, więc podwyższenie się poziomu morza na skutek ocieplenia klimatu, nie zatapiając jej w całości, wpłynęłoby niekorzystnie na wartościowsze nisko położone obszary. Wśród zagrożeń dyskutuje się jeszcze możliwość uaktywnienia się wulkanu[1].

Jaszczurki bytują wśród skal, niewielkich krzaków i drzew. Niekiedy żerują wśród skał zastygłej lawy i przybrzeżnych głazów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Anolis nubilis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Gady łuskonośne − jaszczurki, amfisbeny i węże. W: Hanna Dobrowolska: gady. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 279, seria: zwierzęta świata. ISBN 83-01-00957-8.
  3. Systematyka gadów. W: Hanna Dobrowolska: gady. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 475, seria: zwierzęta świata. ISBN 83-01-00957-8.